Několikanásobné pochybení? Šabatová se sejde s policejním prezidentem kvůli spoutané důchodkyni

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se vložila do případu, kdy při drobné dopravní nehodě přivolaná policie spoutala a odvezla na služebnu 67letou ženu. Postupu předcházela slovní výměna, která podle slov policie vyprovokovala zásah. Šabatová si proto bude stěžovat policejnímu prezidentovi Tomášovi Tuhému, tento krok považuje za neadekvátní. Ombudsmanka se s šéfem sboru sejde v květnu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová

Ombudsmanka Anna Šabatová | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

„Schůzka se uskuteční na konci května, jejím účelem je mimo jiné informování policejního prezidenta o zjištěném pochybení," informoval server Lidovky.cz Stanislav Biler z Kanceláře veřejného ochránce práv. Pražský policejní šéf připomínky Šabatové k případu odmítl, proto chce ochránkyně práv případ rozebrat s policejním prezidentem. V případu vidí několikanásobné pochybení policie.

Nová ombudsmanka Šabatová složí slib premiéru Sobotkovi. Věří ve zvýšení pravomocí

Číst článek

Vše začalo v létě loňského roku na pražské ulici K Dolům, odtamtud 25. srpna odpoledne odjížděl postarší manželský pár, když je zastavila policie, kterou zavolal náhodný svědek. Podle něj se pár snažil odjet z místa drobné nehody. Při vyjíždění z parkovacího místa odřel jiný vůz, čehož si nevšiml.

„Poté, co jsem nasedla, jsme chtěli odjet, ale dorazila hlídka Policie ČR. Vystoupili z auta šli směrem k nám. My jsme s manželem také vystoupili z auta a já se ptala hlídky, co se děje," uvedla Marie Zothová, na jejíž identitu upozornil server Aktuálně.cz. Policista jí oznámil, že je účastníkem dopravní nehody, což žena netušila a odmítla to, načež jí podle jejího tvrzení policista zkroutil ruce, přitiskl na kapotu a spoutal. „Následně mě odvedli do služebního auta," popsala žena.

Dvě verze příběhu

Policie však celý incident popisuje úplně jinak. Podle její verze se Zothová vložila do práce hlídky, která nehodu zrovna řešila s jejím manželem. Zasahující policista se jí údajně pokoušel uklidnit, žena ale i nadále pokračovala ve slovních útocích. Policie ji vyzvala k legitimaci. „Toto žena odmítla a i přes opakovanou výzvu policistů se snažila odejít z místa projednávání události a nastoupit do vozidla," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Tři stovky squatterů prošly na protest proti policejnímu zásahu v usedlosti Cibulka Prahou

Číst článek

Občanský průkaz Zothová předložila až na policejní služebně, později si stěžovala i na délku cesty na policejní stanici, která podle jejich výpovědí měla kvůli poruše trvat dvě a půl hodiny, což pro ni bylo v letním vedru vyčerpávající. I v tomto případě se však žena neshoduje s policií na stejné verzi příběhu. „Je pravdou, že při převozu ženy na služebnu došlo k opakovaným technickým problémům s vozidlem, které se však podařilo odstranit," řekla mluvčí Zoulová, podotkla ale, že 2,5 hodiny trvala celá událost od příjezdu hlídky na místo nehody.

Stížnosti Zothové na pražském policejním ředitelství nikdo nevyslyšel. Proto se o případ začala zajímat ombudsmanka Šabatová, podle ní byl zákrok nepřiměřený. Nelíbilo se jí, že policie použila pouta a že Zothově dostatečně neodůvodnila žádost o občanský průkaz.

Pouta a neprůstřelné vesty

„Musím vyjádřit značné pochybnosti nad přiměřeností použití pout vůči ženě narozené roku 1949 policisty v neprůstřelných vestách a cvičených na zvládání skutečně agresivních a konfliktních osob," stojí ve zprávě Šabatové.

Ombudsmanka požadovala po řediteli pražské policie Milošovi Trojánkovi, aby napříště zajistil školení svých lidí pro používání donucovacích prostředků, a aby zvážil omluvu Zothové. Trajánek to však odmítl.

Muslimové vyjádřili společnou modlitbou na Letné nesouhlas s policejním zásahem

Číst článek

S vaším návrhem na akceptování pravidla o zaslání omluvy stěžovateli, není-li na základě objektivních důkazů zcela vyvráceno jeho tvrzení o pochybení, se neztotožňuji a rezolutně jej odmítám," napsal ředitel Šabatové.

Veřejná ochránkyně práv se proto obrátila na jeho šéfa. "Mým cílem je přesvědčit policejního prezidenta, aby policie změnila svou praxi a policisté používali prostředky přiměřené dané situaci tak, jak jim ukládá zákon o policii," uvedla Šabatová v souvislosti s plánovanou schůzkou s Tuhým. Ten se mezitím začal o případ zajímat sám.

„Policejní prezident si na základě zveřejněné zprávy, ve které ombudsmanka vyslovila pochybnosti, vyžádal veškeré informacek případu. Do doby, než se důkladně seznámí s podrobnostmi a věc projedná s veřejnou ochránkyní práv, nebude se nyní k případu více vyjadřovat," uzavřela Iveta Martínková z tiskového oddělení policejního prezidia.

Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme