Některá města přišla kvůli penězům o novoroční ohňostroj

Nedostatek peněz - to je hlavní důvod, proč letos v mnoha městech a obcích neuvidí občané půlnoční silvestrovské ohňostroje. Radnicím buď chybějí peníze, nebo nebo neorganizují podobné akce kvůli klidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohňostroj | Foto: Jan Rosenauer

Pražané letos na Silvestra přijdou o tradiční velkolepou světelnou show. Pořádající agentura totiž nemá na ohňostroj potřebné peníze. Jak Českému rozhlasu potvrdila mluvčí agentury Andrea Kaldová, kvůli nedostatku financí se také musely přesunout oslavy jen na Staroměstské náměstí: "V letošním roce bude program na Silvestra pouze na Staroměstském náměstí, ruší se Václavské náměstí. A ohňostroj nebude, protože město není spolupořadatelem, takže je těžké sehnat peníze na ohňostroj bez příspěvku města. Celý silvestrovský program je financován naší společností za příspěvku generálního partnera a ostatních partnerů."

Obyvatelé Písku se ale bát nemusejí, že o velkolepou podívanou přijdou. Radní města se totiž rozhodli poupravit rozpočet a nějaké finance se na světelnou show nakonec v obecní kase přece jenom najdou. Více Českému rozhlasu řekl starosta Písku Luboš Průša. "Poslední dva roky při příchodu nového roku 2000 a 2001 si občané Písku zvykli na oslavy, které hradilo město, a samozřejmě na ohňostroj. Rada města konstatovala, že ty roky byly slavnostní, protože byly přechodem staletí a tisíciletí a že ty společné oslavy již v letošním roce městem hrazeny nebudou. Ale protože se spousta občanů města ptá, zda nebude alespoň ten ohňostroj, tak rada doporučila zastupitelstvu provést rozpočtovou změnu a schválit částku maximálně 100 tisíc korun na novoroční ohňostroj, takže ohňostroj bude."

Bez oslav letos zůstanou také obce na Ústecku. Žádné velkolepé oslavy ani ohňostroj letos nechystá narozdíl od loňského roku město Ústí nad Labem. Obdobně jsou na tom ale i horské obce Ústecka. Starosta Petrovic uvedl, že ohňostroj ponechá na soukromých aktivitách tamních občanů. Silvestrovského překvapení se nedočkají ani obyvatelé Telnice. Podle jejího starosty totiž obec nemá peněz nazbyt. Pouze město Trmice hodlá přispět na silvestrovské veselí tím, že pro tamní občany pronajme sál jedné z restaurací a zajistí hudební doprovod. Trmičtí tak mohou využít zvýhodněného stokorunového vstupného na poslední večer roku.

V Plzni si silvestrovský ohňostroj vyžádá bezpečnostní opatření. Do prostoru u Domu kultury na Americké třídě, odkud bude už tradičně odpalován, nebude smět nikdo vstoupit. Omezeno bude i parkování v okolí budovy. Ohňostroj začne 20 minut po silvestrovské půlnoci a potrvá sedm minut. Do prostoru u Domu kultury nebude možné vstoupit v pondělí od 23:30 do úterních 00:30.

Zákaz používání zábavní pyrotechniky, ke kterému přistupují některá města, je dvousečnou zbraní. Domnívají se to policisté, podle kterých je velmi těžké prokázat, kdo skutečně petardu na veřejném prostranství odpálil. Lidem, kteří zákaz nebudou respektovat, hrozí až tisícikorunová pokuta, v případě způsobení škody další řízení.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme