Některé akademické ústavy přijdou o miliony korun

Chudší rozpočet čeká v příštím roce na některé akademické ústavy. Kvůli ne příliš kvalitní vědecké práci přijdou o miliony korun. Akademie věd si nechala v minulých měsících udělat mezinárodní hodnocení kvality, které ukázalo na špičkové a také slabé vědecké týmy. Podle úspěšnosti ve výzkumu chce teď rozdělit i finance na příští rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademie věd ilustrační foto

Akademie věd ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Příští rok nebude pro Filosofický ústav úplně jednoduchý. Dvě jeho oddělení - studium díla Jana Amose Komenského a dějin novější české a evropské filosofie - hodnotili mezinárodní komisaři jako ty podprůměrné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o financování vědeckých ústavů zjišťovala reportérka Petra Benešová

Ředitel Pavel Baran tak podle předběžných odhadů dostane pro své vědecké týmy méně o jeden a půl milionu korun.

„Pro Filosofický ústav to znamená, že ty dva hůře hodnocené útvary budou určitým způsobem perzekuovány. V jednom případě to znamená – v tom jednodušším – změnu na pozici vedoucího útvaru a dochází k přesunu, týká se to komeniologie, těžiště té činnosti od interpretační části výzkumu k té ediční,“ konstatuje Pavel Baran.

Druhé oddělení pak ke konci září zaniklo úplně. I přesto, že ústav se základním rozpočtem zhruba 70 milionů korun přijde o peníze, nebude to pro něj fatální.

Orientální ústav se obává o existenci

Naopak škrt více než jednoho milionu korun by mohl být prý likvidační pro Orientální ústav, který letos hospodaří se zhruba 15milionovým rozpočtem, říká jeho ředitelka Stanislava Vavroušková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová se zabývala mezinárodním hodnocením kvality vědeckých ústavů

„V podstatě se můžeme ocitnout v polovině roku na hranici neexistence, protože vydáváme dva časopisy, oba recenzované, a ani jednoho se nechceme vzdát. A máme-li financovat tyto časopisy a máme-li financovat naši obrovskou knihovnu, která slouží veřejnosti, jakož i oba časopisy neslouží jenom Orientálnímu ústavu, ale celé české odborné veřejnosti, tak v podstatě to pro nás může znamenat likvidaci,“ tvrdí Vavroušková.

Problémy ale měl i Ústav fyziky atmosféry a jeho oddělení větrné energie nebo Ústav termomechaniky s centrem diagnostiky materiálu.

Naopak polepšit by si mohl Fyzikální ústav, který skončil na špici hodnocení, a mezi vynikající patří i Astronomický ústav.

Mezinárodní hodnocení ukazuje práci vědců za posledních pět let. Definitivně se o konečném rozpočtu jednotlivých ústavů rozhodne do poloviny prosince.

Akademie věd chce tímto krokem podpořit především kvalitní výzkum. Nechce přitom ztrácet stávající výzkumná témata, ale spíše motivovat vědce k lepším výsledkům.

mta, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme