Některé české ústavy nedodržují lidská práva

Některé české ústavy sociální péče a psychiatrické léčebny nedodržují lidská práva. Upozornilo na to mezinárodní Centrum advokacie duševně nemocných, spolupracující s Mezinárodní helsinskou federací pro lidská práva. Závažné nedostatky v péči o duševně nemocné prokázaly i inspekce Ministerstva práce a sociálních věcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nakládání pacienta

nakládání pacienta | Foto: Jan Rosenauer

Centrum advokacie duševně nemocných upozornilo zejména na izolaci méně přizpůsobivých klientů v takzvaných klecových lůžkách. Zmíněná instituce proto vyzvala vládu k jejich zrušení. Problémy zjistily také následné inspekce Ministerstva práce a sociálních věcí. Inspektoři upozornili na zneužívání zklidňujících léčiv a nepřiměřených trestů pro nepřizpůsobivé klienty. Více říká Kristýna Čermáková z odboru sociálních služeb MPSV. "Zařízení si nejsou vědoma možnosti omezování práv těch lidí. Rovněž se ukázalo, že v některých zařízeních jsou restriktivní opatření používána."

Proti zprávě se postavila řada českých psychiatrů. Lékař z mladoboelsvského centra pro péči o duševně nemocné Fokus Jan Stuchlík jim však oponuje, "Já se domnívám, že ta zpráva má pravdu, že ta lůžka jsou nepřijatelná. Dnes se používají jen v zemích bývalého Rakouska-Uherska."

Ministetrstvo práce a sociálních věcí chce kvůli problémovým zjištěním zásadním způsobem upravit metodiku práce v ústavech a léčebnách. Jak konstatuje šéf odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žárský, vše by měl upravovat zákon. "Vláda projednala věcný záměr zákona na konci listopadu a uložila našemu panu ministrovi předložit zákon znovu, a to do konce března."

Markéta Kaclová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme