Některé doplňky ke gumičkám 'loom bands' obsahují ftaláty a těžké kovy
Některé přívěsky k populárním gumičkám „loom bands“ a takzvané zaplétací špagety obsahují podle laboratorních testů, které nechalo provést ekologické sdružení Arnika, zdraví škodlivé ftaláty a těžké kovy, zejména olovo. Přímo v gumičkách, ze kterých děti pletou barevné náramky, se prý nebezpečné látky nevyskytují.
„Testovali jsme desítky sad gumiček a zjistili jsme, že samotné gumičky v sobě žádné ftaláty neobsahují. Ovšem ke gumičkám se prodávají také malé umělohmotné přívěsky, které jsou z měkčeného PVC. To v sobě obsahuje mimo jiné také ftaláty,“ potvrdila koordinátorka testovacího programu, Karolína Brabcová ze sdružení Arnika.
Barevné gumičky jsou mezi českými dětmi populární. O to více vyděsily rodiče zprávy z Velké Británie a Irska, že prý některé napodobeniny obsahují zdraví škodlivé ftaláty. Sdružení Arnika si proto nechalo na Vysoké škole chemicko-technologické vypracovat podrobné analýzy vybraných vzorků.
Sdružení Arnika testovalo gumičky „loom bands“ na obsah ftalátů a těžkých kovů. Výsledky přiblížila koordinátorka programu Karolína Brabcová
Stovky výrobků z kamenných prodejen, tržnic i internetových obchodů se podrobily také orientačním testům takzvaným rentgenovým spektrometrem, který dokáže odhalit i přítomnost těžkých kovů.
Spektrometr ukázal, že většina gumiček vůbec neobsahuje PVC, do kterého se ftaláty často používají jako změkčovače. „Populární gumičky jsou vyrobeny obvykle ze silikonu nebo syntetického kaučuku,“ vysvětlil vedoucí programu Toxické látky a odpady Jindřich Petrlík z Arniky.
Některé obchody už je stahují
Devět otestovaných přívěsků z měkčeného PVC obsahovalo nadlimitní množství nebezpečného ftalátu DEHP, devět jich obsahovalo zase podobné množství ftalátu DOIP. Tyto látky zvyšují riziko alergií a astmatu, ohrožují plod v těle matky a zejména u chlapců mohou poškodit reprodukční systém.
„Primární expozice probíhá v podstatě slinami, ústy, potravou. Ale třeba můj syn ty gumičky běžně cucá, ty přívěsky by mohl cucat také, takže tam je nebezpečí zvláště u dětí, že se ftaláty dostanou do těla,“ upozornila Brabcová. Dodala ale, že některé ftaláty mohou pronikat do těla i prostřednictvím styku s kůží.
Vysoké koncentrace olova pak odhalilo měření v sedmi přívěscích. Organizace Arnika už poslala podnět České obchodní inspekci, aby závadné výrobky přezkoumala. Ta už odebrala potřebné vzorky.
„Další opatření budou následovat po vyhodnocení výsledků laboratorních testů,“ uvedl mluvčí Jiří Fröhlich. Někteří dovozci už se nechali slyšet, že závadné zboží stahují z trhu.