Některé katedry UK přerušily na protest výuku

Některé fakulty nejstarší české vysoké školy - Univerzity Karlovy - přerušují výuku. Zhruba hodinovým shromážděním tak protestují proti planým slibům ministerstva školství. Tento resort vysokým školám přislíbil, že dostanou přidány dvě miliardy korun. Vládnoucí ČSSD chce podle svého včerejšího vyjádření získat pro vysoké školy víc peněz z návrhu státního rozpočtu. Zatím ale není jasné, kde tyto finanční prostředky vezme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti Univerzity Karlovy | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Protestní akci sledoval na Fakultě sociálních spolupracovník Radiožurnálu Karel Hanzelka. V jedné z poslucháren fakulty se shromáždilo zhruba 70 studentů, děkan Lubomír Mlčoch ve svém projevu ke studentům upozornil na alarmující finanční situaci fakulty. Kvůli platovým podmínkám odchází podle Mlčocha z fakulty stále více pedagogů. Pokud se situace v dohledné době nezlepší, bude muset fakulta v dohledné době výrazně omezit počet přijímaných studentů. V následné diskuzi se studenti nedokázali dohodnout na formě dalších protestů. Někteří chtějí vyjít do ulic, jiní se naopak přiklánějí k umírněnějšímu řešení situace. Fakulta v nejbližších dnech vydá usnesení, v němž bude požadovat splnění slibů ministerstva školství.

Podle mluvčího Univerzity Karlovy Václava Hájka se k protestům nejstarší české vysoké školy přidala i Vysoká škola ekonomická. "Pan rektor informoval otevřeným dopisem celou akademickou obec Univerzity Karlovy. Akademické senáty jednotlivých fakult se se situací vypořádávají individuálně, to znamená, že jsou svolávány fakultní akademické obce," uvedl mluvčí. Dnes se podle Hájka setkává také akademická obec lékařské fakulty v Hradci Králové a podle posledních informací se v pátek v dopoledních hodinách uskuteční setkání největší fakulty univerzity - 1. lékařské.

Martin Hromádka, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme