Některé kraje dnes volí své vedení, Plzeňský povede historicky první hejtmanka

Česko bude mít po dnešku historicky první hejtmanku. Zvolit by ji měli plzeňští zastupitelé a bude to bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která vedla tamní kandidátku ČSSD. Hejtmana by měl mít po dnešku i Olomoucký kraj, na Liberecku mají vítězné strany uzavřít koaliční dohodu. A o novém hejtmanovi se definitivně rozhodne i na Vysočině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Emmerová ve studiu ČRo Plzeň | Foto: ČRo Plzeň

Vedení Plzeňského kraje po osmi letech opouští ODS, po volebním neúspěchu odchází do opozice. Nová hejtmanka Milada Emmerová to nebude mít jednoduché - v kraji chce sociální demokracie vládnout menšinově s podporou komunistů.

Na Olomoucku se hejtmanem stane lídr sociálních demokratů Martin Tesařík. Je to domluvené v koaliční dohodě, kterou už podepsala ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Tečku za povolebním vyjednáváním udělá dnes také Vysočina. I tam budou vládnout sociální demokraté menšinově. Do křesla pro hejtmana se usadí volební lídr ČSSD Jiří Běhounek, který vystřídá Miloše Vystrčila z ODS. Komunisté mají za podporu ČSSD získat funkci předsedy finančního výboru.

Dva hejtmany už Česko má. Jeden z nich - Lubomír Franc - je historicky prvním sociálnědemokratickým šéfem kraje a povede Královéhradecko. V čele Zlínska bude Stanislav Mišák z ČSSD.

Na Liberecku má ČSSD zájem vládnout se Stranou pro otevřenou společnost a hnutím Starostové pro Liberecký kraj. Strany ale stále hledají kompromisy.

Podrobné Výsledky krajských voleb najdete na našem speciálním webu Volby 2008.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme