Některé kraje mohou mít problém s hrazením poplatků za občany

Moravskoslezský kraj doufá, že sněmovna úplně zruší regulační poplatky ve zdravotnictví. Kraj je chce platit za pacienty v krajských nemocnicích a v léčebnách hradit formou daru. Peníze si zajistil ve svém rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

automat pro platbu regulačního poplatku

automat pro platbu regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Lidé se v ordinacích mají jen podepisovat do prezenčních listin pod darovací smlouvu. Seznamy budou sloužit jako podklad pro měsíční vyúčtování poplatků mezi nemocnicemi a krajem. Kvůli nezákonné veřejné podpoře ale zařízení nemohou dostat více než 5 milionů korun za tři roky.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Karel Konečný (KSČM) proto připouští, že systém není dokonalý a doufá, že se poplatky zruší na celostátní úrovni: "Samozřejmě je to byrokratické. Nejčistší varianta je zrušit regulační poplatky. Kdybych na to nespoléhal, tak bych byl ve slepé uličce. To znamená, spoléhám na to, že se to přijme."

Bývalý náměstek hejtmana pro zdravotnictví a zastupitel Jiří Veverka (ODS) je přesvědčený, že proplácení poplatků přinese problémy. "Bude to hrozně komplikované. Nevím, jestli si někdo uvědomuje, že všichni ti lidé by pak měli podat daňové přiznání. I když nebudou muset platit daň, ale to daňové přiznání musí dát," upozorňuje Veverka.

Poslanci budou o zdravotnických poplatcích hlasovat v pátek. O zrušení poplatků se už nejsilnější opoziční strana ve sněmovně neúspěšně pokoušela. Podle poslankyně ČSSD Anny Čurdové současné poplatky působí části lidí ekonomické problémy: "Zdraví není zboží, se kterým se může obchodovat. Pokud se nám nepodaří plošně zrušit poplatky, tak bychom byli rádi, aby byly zrušeny u dětí do 18 let, u seniorů a lidí, kteří nedosahují příjmů do dvojnásobku životního minima."

V současné době platí pacienti za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za návštěvu pohotovosti.

Silvie Mikulcová, Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme