Některé nové registry vozidel mají stále problémy

Dlouhé fronty hlásí registry vozidel po celé republice. Podle ministerstva dopravy sice nový registr funguje od rána na všech pobočkách, problémy jsou ale s jeho rychlostí. Systém je na mnoha místech až čtyřikrát pomalejší a chybí v něm i 60 procent údajů, které úředníci musí ručně dopisovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přepážky registru vozidel v Brně dnes byly od rána plně vytížené - všechno ale vyřídit nešlo | Foto: Vladan Dokoupil

V Plzni se úředníci v 8 hodin do systému přihlásili, zatím se zdá, že systém je funkční, ale pomalý. Asi jako na konci minulého týdne.

Navíc přetrvávají i další nedostatky. Registr například nedokáže vytisknout některé technické průkazy. Problémy jsou třeba i s přihlašováním aut z jiných okresů.

Registr vozidel v Plzni přitom odvolal z dovolené všechny úředníky, kteří neměli zaplacené dovolené v zahraničí. Prodloužil pracovní dobu a mimořádně úřadoval i v pátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v registrech vozidel mluvili na Radiožurnálu Leona Večeřová, vedoucí odboru vnitřních věcí havířovské radnice, a Miroslav Drobný, náměstek ministra dopravy

V Sokolově funguje nový systém podle úředníků tak na 50 procent. Stále je zdlouhavý, chybí některé údaje. V databázi se například nepodařilo najít čtyři osoby, jako by nikdy neexistovaly. Tito lidé museli odejít s nepořízenou a úředníci je požádali, aby to zkusili znovu v následujících dnech.

Menší nedostatky mají stále také v Mladé Boleslavi. Například nejdou stahovat základní technické popisy vozidel a musí se vypisovat ručně. To úředníkům prodlužuje odbavení vozidla. Řidiči ale ve frontách tentokrát čekat nemusí.

Úředníci také musí data ověřovat. V Pardubicích proto zřejmě budou úředníci v práci déle, a to i ve dnech, kdy běžně nemají úřední hodiny.

„Když došlo k migraci dat ze starého systému do nového, data se úplně neuložila. Takže než nějaký úkon provede, musí náš pracovník provést preventivní kontrolu, a tím pádem se ten úkon prodlužuje. Proto zvažujeme prodloužení pracovní doby v úterý, ve čtvrtek a v pátek. Budeme se snažit být na pracovišti do doby, než vyřídíme jednotlivé žadatele,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy Vladimír Bakajsa.

V Olomouci čekají lidé na odbavení hodinu i déle. Vyřizování nových žádostí trvá minimálně o polovinu déle než u starého systému. V Kolíně se čeká hodinu až hodinu a půl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fungování registrů mluvil na Rádiu Česko Miroslav Drobný, státní tajemník a náměstek ministra dopravy

Problémy s evidencí vozidel trvají i v Brně. Nový centrální registr sice nepadá, zaměstnanci, kteří vyřizují žádosti řidičů, ale nemají přístup k některým informacím. Lidé mířící na úřad by se tak měli obrnit trpělivostí.

Ani ve Zlíně se stále nepodařilo uvést nový systém registrace vozidel do plného provozu. Stejně jako v pátek se objevují chyby, které odbavení žadatelů komplikují. Základní funkce registru naštěstí běží. Například s přihlášením nového vozidla nebo změnou majitele by podle informací z oddělení dopravních agend neměl být problém. Naopak se objevily nové chyby; někteří úředníci se do systému vůbec nemohou přihlásit, registr také nemůže nalézt osoby, které v něm už prokazatelně jsou zavedeny. Mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák ale potvrdil, že žádné kolizní situace zatím nenastaly.

V Havířově úřednice nemohly ráno systém spustit. Někteří lidé raději čekání vzdali a odešli, jiní se dočkali až po několika hodinách.

Proškolení na dovolené?

„Lidé nyní musí čekat i několik hodin. Je to způsobeno tím, že systém dosud není plně funkční, ale je také pomalý oproti předchozímu systému. Událost, kterou jsme dříve řešili během čtyř minut, nyní řešíme 27 minut,“ uvádí Leona Večeřová, vedoucí odboru vnitřních věcí havířovské radnice.

Večerová nicméně připouští, že systém je plně funkční, ale úředníci s ním neumějí všechny operace provádět. Proškolení bylo podle ní velmi sporadické. Na havířovském úřadě byl například proškolen jeden pracovník, který měl za úkol proškolit ostatní.

„Domnívám se, že je to velmi málo, i s ohledem na dobu dovolených, kdy se může stát, že konkrétní proškolený pracovník bude zrovna čerpat dovolenou a tady tak nebude nikdo, kdo byl ministerstvem proškolen. Ovšem i naše proškolená pracovnice říká, že školení bylo naprosto nedostatečné, neboť úředníci byli pouze seznámeni s manuálem a školitelé nebyli schopni reagovat na jakékoli dotazy z praxe,“ upozorňuje Večerová.

'Úředníci si musejí zvyknout'

Podle náměstka ministra dopravy Miroslava Drobného by ale registr měl fungovat na všech pobočkách.

„V tuto chvíli je aplikace centrálního registru vozidel funkční. Co brzdí samotný výkon agendy, je neznalost prostředí ze strany uživatelů. Tím netvrdím, že nevědí, co mají dělat. Pro úředníky je aplikace novým prostředím a bude chvíli trvat, než si zvyknou,“ říká Drobný.

V případě nouze je ale podle něj v aplikaci umístěn návod, který je průběžně aktualizován. Dodavatelská společnost také prý vynakládá veškeré úsilí na to, aby se aplikace zrychlila.

Ministerstvo dopravy požádalo dopravní policii, aby její hlídky při silničních kontrolách netrestaly řidiče, pokud zjistí kvůli chybám v registru vozidel nesrovnalosti. Tento postup byl podle Drobného ředitelem dopravní policie Tržilem akceptován. Drobný se ale domnívá, že bude záležet na míře shovívavosti každého policisty.

V současné době jsou již evidovány desítky žádostí o uhrazení škody, které v souvislosti s nefunkčními registry vznikly. Jedná se o částky od dvou korun až po statisíce korun.

„Každým jednotlivým případem se bude příslušný odbor ministerstva dopravy zabývat. Počítáme i s odškodněním,“ uvádí Drobný.

Ještě v průběhu tohoto týdne budou probíhat různá testování a vylepšování. Ke konci týdne tedy bude ministerstvo podle Drobného schopno oficiálně sdělit, že systém je v pořádku a nebude nutné se vrátit k tomu starému.

Fungování nového centrálního registru provázely výpadky a potíže od minulého pondělí. Ministerstvo dopravy dokonce zvažovalo přechod zpět na starý registr. Dodavatelské firmě hrozilo zaplacením sankcí.

Tomáš Pavlíček, pir, Radiožurnál, Lukáš Milota, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme