Některé oblasti Česka zasáhly a znovu zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal novou výstrahu před extrémním počasím provázeným silnými bouřkami. Podle meteorologů bude dnes od západu výskyt bouřek četnější a jejich intenzita větší. V bouřkách se místy vyskytnou přívalové srážky, kroupy a silný nárazovitý vítr, který může přesáhnout rychlost nad 100 km/h.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka | Foto: Fotobanka stock.xchng, Dimitri Castrique

Bouřky s prudkými přívalovými dešti zasáhly ve středu večer Pardubický kraj a Vysočinu a postupovaly dál k východu a severovýchodu republiky. V řadě oblastí lámaly větve i celé stromy a voda zalila sklepy domů. Nebývale silná bouře se prohnala okolím Přibyslavi na Havlíčskobrodsku. Voda tam zaplavila desítky domů zejména v obcí Česká Jablonná.

Apokalypsa! Tak mluví lidé na Přibyslavsku o neobvyklé silné vichřici. Přihnala se ve středu kolem půl šesté. Podle svědků padaly kroupy o velikosti nejméně dvou centimetrů. Vše provázel velmi silný vítr, který těsně nad Přibyslaví pokácel asi kilometrový pás vzrostlého lesa.

"Během dvaceti minut blesková bouře, velké množství vody. A zároveň šel koridorově poryv větru. Pokácel les - zhruba 20 tisíc kubíků nám leží na zemi. Zablokovalo nám to celou jednu silnici. Voda protekla přes místní část Česká Jablonná," popsal večer situaci starosta Přibyslavi Jan Štefáček.

Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Vlna bouřek s přívalovými dešti zasáhla Česko už na přelomu června a července. Záplavy připravily o život patnáct lidí a napáchaly škody za takřka šest miliard korun.

Přečtěte si k tomu:
Nedávné povodně ukázaly chyby ve struktuře krajiny
Záplavami postižené obce dostávají další peníze
Jižní Morava se vzpamatovává z další přívalové bouře
Kraj rozdělil mezi obce osm milionů korun
Ústecký kraj se chystá výrazně zlepšit kontroly malých toků
Kvůli dešťům bude letos méně ovoce
Munzi pro Radiožurnál: Soukromé škody po povodních by neměl hradit stát
Janota: Obnova země po povodních bude financována z evropských peněz
Pro lidi postižené povodněmi vydalo ministerstvo práce informační letáky
Povodně způsobily zemědělcům škody za 200 milionů korun
Lidé odklízející škody po povodních mohou mít nárok na volno z práce
Klienti pojišťoven nahlásili povodňové škody za miliardu korun
Vláda chce podpořit lepší protipovodňovou ochranu

Milan Kopecký, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme