Některé oblasti Česka zasáhly další bouřky a přívalové deště

Českem postupují další silné bouřky. Zasáhly Mělnicko a Boleslavsko, a taky Prahu. Bouřky a přívalové deště se přehnaly i nad Prachatickem a Libereckem. Ze západu území se bouřky pomalu přesouvají na jihovýchod. Meteorologové varují, že je místy mohou doprovázet přívalové deště, ojediněle i kroupy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prudký déšť | Foto: Jan Rosenauer

Na některých místech Českolipska a Semilska se rozvodnily místní potoky a říčky, které zaplavily zahrady a sklepy několika domů. Českolipští hasiči museli evakuovat několik lidí z nejvíce ohrožených oblastí. Nikdo nebyl zraněný. V oblasti spadlo 20 až 40 milimetrů srážek. Některá místa dokonce zasáhlo krupobití. Hasiči museli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů a odstraňovat popadané stromy ze silnic.

Živel se přehnal i nad Prachatickem. Prudký déšť místy zaplavil silnici mezi Lenorou a Horní Vltavicí. Do terénu tak museli vyrazit pomáhat hasiči, dodává operační důstojník jihočeských hasičů Zdeněk Malkovský: "V Horní Vltavici jeli zprovoznit silnici, kterou tam zavalilo bláto a kameny. Dobrovolní hasiči jeli evakuovat dětský tábor u Soumarského mostu."

Odborníci ale ještě varují před možnými bouřkami a přívalovými srážkami. Výstraha trvá až do zítřka, upozorňuje meteorolog Dušan Čičman:

"Výstraha platí do neděle do 23 hodin. Pravděpodobnost výskytu bouřek je dnes větší pro západní a střední Čechy, zítra potom pro východní části naší republiky, to znamená i pro Královehradecký a Pardubický kraj."

Vzestup hladin je třeba očekávat zejména na tocích odvodňujících oblast Šumavy a Novohradských hor.

Problémy s pitnou vodou na Novojičínsku

Následky prudkých dešťů stále působí problémy například s dodávkou pitné vody na Novojičínsku. Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava zatím neodvolaly zákaz používání vody v místních částech Frenštátu pod Radhoštěm Kopaná, Papratná a Bartošky.

Problém se týká přibližně čtyř stovek obyvatel. Zákaz používání vody platí až do doby odstranění závady na vodárenské nádrži Lubina. Problém je v nevyhovující jakosti vody, překročeny jsou totiž limity biologických a fyzikálně chemických ukazatelů.

Zásobování pitnou vodou je zajištěno autocisternou, která lokalitami projíždí denně od 7 do 20 hodin. Podle společnosti SmVaK bude tento stav trvat ještě minimálně dva týdny.

Přečtěte si také:
Na Žďársku našli čtrnáctou oběť povodní
Bouřky a přívalové deště stále sužují republiku
Hasiči na Jesenicku našli už dvanáctou oběť povodní
Pro lidi postižené povodněmi vydalo ministerstvo práce informační letáky
Přívalové lijáky potrápily Příbramsko, Vysočinu i Novojičínsko
Povodněmi zasažený Olomoucký kraj žádá o další peníze
Lidé odklízející škody po povodních mohou mít nárok na volno z práce
Klienti pojišťoven nahlásili povodňové škody za miliardu korun
Vláda chce podpořit lepší protipovodňovou ochranu
Pro Jihočeský kraj bude platit až do pátečního večera výstraha před povodněmi
Stav ohrožení platí na jihu Čech už jen na Blanici
V části Jihočeského kraje je vyhlášen stav nebezpečí
V části jižních Čech začíná platit stav nebezpečí
Přívalové deště opět vyhnaly řeky na třetí povodňové stupně

Ivan Mls, Ota Nehasil, Katka Brezovská, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme