Některé obžalované v kauzách, zastavených amnestií, stát už odškodnil

Rozruch kvůli amnestii se promítne i do dnešního jednání vlády. Největší kritiku vyvolává zastavení velkých hospodářských kauz. Stíhání v těchto případech se totiž vleče dlouhé roky. Radiožurnál má informace, že například v kauze zkrachovalé Moravia banky už v minulosti Evropský soud pro lidská práva českému státu nařídil, aby kvůli průtahům jednoho z obžalovaných odškodnil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Překvapivý verdikt vynesl Evropský soud pro lidská práva v roce 2005. Rozhodl, že jeden z obžalovaných v kauze Moravia banky má právo na odškodnění od českého státu. Důvod? Průtahy.

Tím, kdo si pyšně tento verdikt vystavil na své stránky, byl Věslav Neméth, někdejší právník zkrachovalého peněžního domu. Tady je jeho bezprostřední reakce z rozhlasového archivu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli soudním průtahům už stát v minulosti musel odškodnit jednoho z obžalovaných v kauze Moravia banka. Detaily od Andrey Čánové

„V přípravném řízení byla porušována základní lidská práva, podle Úmluvy o lidských právech. To je obrovský precedens.“

Od té doby uplynulo několik let, a kauza stále neměla konečnou tečku. Udělala ji až prezidentská amnestie a důvodem byla právě délka stíhání.

„Jsou nějaké meze, jak dlouho může takový proces trvat. Tady už ta meze je dávno překročena,“ vzpomněl evropským soudem odškodněný Věslav Neméth.

„Já jsem dostal něco kolem 200 tisíc, teď už přesně nevím. Ale náklady spojené s tím Štrasburkem byly několikanásobně větší. Samozřejmě, je to pocta a čest, že Štrasburk rozhodl v mém případě tak, jak rozhodl. Protože to není běžné,“ poznamenal tehdy.

Oč šlo v případu Moravia banky?
Vkladatelé svěřili bance více než devět miliard korun. Poté, co banka ztratila povolení k bankovní činnosti, dostali klienti od státu 90 procent svých vkladů, maximálně ale milion korun. Bez odškodnění ale zůstali majitelé devizových účtů, které ze zákona nepodléhají pojištění vkladů.

Při posledním přelíčení reagoval na délku procesu žalobce Rostislav Bajger takto: „Co na to říct? Asi zřejmě složité procesní právo, nevím, čím dalším to odůvodnit. Je faktem, že už to trvá deset let a ta lhůta je poměrně dlouhá.“

U některých obžalovaných a některých skutků už stíhání ještě před amnestií zastavil přímo ostravský soudce. Podle nového trestního zákona jsou jejich činy promlčené.

Andrea Brtníková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme