Některé připomínky opozice k finanční ústavě jsou prý přijatelné. Bude se dál jednat

Kvůli finanční ústavě, která by měla zabránit nadměrnému zadlužování státu, se dnes ve Strakově akademii sešli šéfové parlamentních stran. Zákon o rozpočtové odpovědnosti se snaží prosadit vláda Petra Nečase. K jeho schválení je potřebná ústavní většina, ČSSD má ovšem výhrady. Politici se zatím nedohodli, kompromis ale chtějí dále hledat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek po schválení vládního daňového balíčku

Premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek po schválení vládního daňového balíčku | Zdroj: ČTK

Všechny připomínky, které opoziční strany k návrhu finanční ústavy mají, projednají nejdřív stranická grémia.

Sociální demokracie považuje za důležitou součást jednání moratorium na snižování příjmů státu. Přišla proto s návrhem odložit připravovanou vládní novelu zákona o dividendách.

„Bylo nejprve předpokládáno pro rok 2015 a nově by mělo být uplatněno v roce 2014. Sociální demokracie tedy požaduje, aby součástí celkové dohody bylo také jakési moratorium na snižování příjmů státu až do voleb do poslanecké sněmovny, zejména se nám tedy jedná o tuto daň z dividend,“ potvrdil předseda strany Bohuslav Sobotka.

Předkladatel návrhu zákona o finanční odpovědnosti, ministr financí Miroslav Kalousek, ale tento požadavek sociální demokracie odmítá.

Kalousek nechce spojovat návrh finanční ústavy s daňovou legislativou

„S čím souhlasit opravdu nemohu, ani jako ministr financí, ani jako zástupce TOP 09, aby tyto návrhy, pro které hledáme ústavní většinu, byly spojovány s daňovou legislativou. Trváme na tom, že se bavíme pouze o tomto ústavním zákonu a zákonu prováděcím, nikoliv o jiných právních normách,“ upozornil.

Stejný postoj jako TOP 09 zastává i ODS. Obě strany jsou nicméně připraveny akceptovat požadavky ČSSD na změny ve finanční ústavě. Jedná se například o úpravu limitu zadlužení, při kterém by už vláda musela požádat o důvěru.

Ústavní zákon počítá například se stanovením maximálního limitu pro výši vládního dluhu nebo se vznikem Národní rozpočtové rady. Měl by se zastavit také růst platů v oblasti veřejných institucí.

ČSSD se nelíbí, že vláda chce novými pravidly svázat až své nástupce. Vládní návrh navíc sociální demokraté považují za zastaralý a neodpovídající aktuální míře zadlužení státu.

Jaroslav Skalický, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme