Některé řeky se vylévaly z koryt. Nejhorší je situace v Plzeňském kraji

Hladiny řek dnes nejvíce stoupají kvůli oteplování a tání ledu v Plzeňském kraji. Nejvíce ohrožuje obec Staňkov řeka Radbuza. Byl zde vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity a řeka vystoupala na více než 220 centimetrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radbuza pod železničním mostem. | Foto: Rostislav Duršpek

„Voda je ve Staňkově stále ještě v korytě. Jsou zatopena některá pole před Staňkovým a některé účelové komunikace. Prozatím k žádnému ohrožení nebo k něčemu takovému nedochází. Nicméně jsme připraveni s technickými službami, tak i se soukromníky a dobrovolnými hasiči na případnou evakuaci,“ řekl starosta Staňkova Alexandr Horák.

Situaci má podle krajského radního Petra Smutného Plzeňský kraj pod kontrolou.

„Máme dvojku na Úhlavě pod Klatovami a na Radbuze ve Staňkově, ale zatím nemáme informace, že by se stav nějakým způsobem měnil k horšímu. Čekáme, jak se situace vyvine. Zatím to nevypadá nijak dramaticky,“ uvedl radní kraje Petr Smutný.

Tepličce zatím záplavy nehrozí

S ledovými krami na říčce Teplá stále bojuje obec Teplička na Karlovarsku. Kdyby zmrzlé kusy ledu ucpaly koryto řeky, voda by zaplavila obec.

V pohotovosti proto zůstávají hasiči, platí tam druhý stupeň povodňové aktivity. Podle starostky Hany Bartošové je ale zatím situace stabilizovaná.

„Současná situace je taková, že díky počasí nám sice stoupla hladina a ledové kry se odplavují. Doufejme, že hladina nevystoupí tak, aby nastaly obtíže. Magistrát města nám poskytl písek, pytle a násypky s tím,ž e hasiči by byli okamžitě připraveni pytlovat a zasáhnout,“ řekla Hana Bartošová.

Podle meteorologů by mohla i Úhlava dosáhnout nejvyššího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. Nebezpečí povodňové pohotovosti nadále platí i pro Karlovarský, Liberecký a Ústecký kraj. Pohotovost je na Řasnici ve Frýdlantu na Liberecku. Bulovecký potok už zatopil sklepy několika domů.

Ivana Bernáthová, Petra Benešová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme