Některé řeky už dosáhly stavu pohotovosti

První a druhý stupeň povodňové aktivity vyhlásili vodohospodáři na některých českých řekách. Podle meteorologů však záplavy mají zatím pouze lokální charakter, protože sníh a led tají postupně a nepřidává se k nim dešťová voda. Oteplování a tání sněhu přinese podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta, který stojí v čele státní povodňové komise, vzestup hladiny hlavně na středních a dolních tocích. V současnosti jsou nejohroženější úseky v horní části povodí Berounky a střední části povodí Labe. Na Moravě ovlivňují výšku řek ledové kry, které blokují koryta řek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň | Foto: Jan Rosenauer

Druhý povodňový stupeň, tedy stav pohotovosti, platí na řece Úhlavě v Klatovech a na Radbuze ve Staňkově na Domažlicku. Zatímco v Klatovech hladina mírně klesá, ve Staňkově se hladina během dne možná ještě zvýší. Vodohospodáři by museli vyhlásit třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení. Na ostatních řekách v oblasti - tedy na Úslavě v Koterově u Plzně a na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku je většinou první stupeň pohotovosti.

Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, byl vyhlášen i na řece Jihlavě u Třebíče. Problémy zde způsobuje zejména nakupená ledová tříšť. Okresní povodňová komise informovala o stavu řeky obce a nyní se čeká na další vývoj počasí. Průtok řeky městem je ošetřen dvěma vakovými jezy. Přesto zvýšená hladina a hromadící se kry znamenají nyní nebezpečí rozlití řeky z koryta. Okresní povodňová komise spolu s Povodím vyhlásili druhý stupeň povodňové aktivity - tedy pohotovost. Stav řeky pravidelně kontrolují. Jaký je předpoklad dalšího vývoje, nám řekla místopředsedkyně komise Taťána Hermanová. "Po vyhlášení druhého stupně povodňové aktivity a základě hlášení správce Povodí Moravy sledujeme stav a předpoklad nějakého zhrošení tady samozřejmě je, záleží to na srážkách, na rychlosti tání a na průtoku v řece Jihlavě."

Ledové kry tvoří na některých úsecích moravských řek bariéry a voda se začala vylévat z břehů. Zatím neohrožuje obydlené oblasti, bariéry však musí vodohospodáři rozbíjet. Na Bečvě u Lipníka chtějí ledy odstřelit. První stupeň povodňové aktivity dosáhla Moravská Sázava u Lupěného a Vsetínská Bečva u Jarcové. Celkově jsou průtoky jen mírně zvýšené a neočekává se výrazný nárůst.

Vodohospodáři Povodí Labe vyhlásili první povodňový stupeň - tedy bdělost - na řece Doubravě ve Žlebech na Kutnohorsku a na Cidlině v Novém Bydžově na Královéhradecku. Stav vody v Doubravě se už ustálil, hladina Cidliny stále mírně stoupá. Kvůli četným dešťovým srážkám a oteplení se začaly samovolně pohybovat ledové kry na Divoké Orlici. Ledová bariéra se dostala ke Kostelci nad Orlicí, kde se voda mírně vylévá do polí. Bezprostřední ohrožení budov nehrozí.

Řeka Jizera dosáhla během noci kvůli oblevě a dešti krátkodobě prvního stupně povodňové aktivity. Ranní zklidnění srážek ale přineslo pokles její hladiny, takže povodňovou aktivitu ani nebylo nutné vyhlašovat. Vodohospodáři budou situaci i během dne průběžně sledovat.

Voda z tajícího sněhu působí problémy i v sousedním Polsku. Se zablokovanými koryty malých řek se potýkají vodohospodáři na polské straně Krkonoš, Orlických a Jizerských hor. Největší problémy působí řeka Nisa v Klodské kotlině od úpatím Orlických hor. Pyrotechnici tu museli odstřelit několik zátarasů, které se na řece vytvořily z ledových ker. Došlo pouze k zaplavení polí a hospodářských budov na březích řeky. Rozsáhlé povodně podle hydrometeorologů nehrozí. V 9 příhraničních okresech vyhlásil dolnoslezský vojvoda stav protipovodňové pohotovosti. Na největších polských řekách Odře a Visle už několik dní pracují ledoborce, které lámou ledové kry, aby nebránily odtoku vody řečištěm a nepoškodili mosty.

Případné škody způsobené rozvodněnými řekami kryje standardní pojištění domácností. Potvrzuje to Michal Urban z České pojišťovny, u které má sjednaný tento typ pojistky většina lidí. "Ano, lidé, kteří mají pojištěnou domácnost nebo obytnou stavbu, se mohou spolehnout na to, že pokud jim škodu způsobí povodeň nebo záplava, obdrží odpovídající finanční náhradu. Celkově za rok vyplatí pojištovna za škody způsobené živelnými událostmi stovky miliónů korun, ale pokud jde o samý začátek roku, v posledních letech nepamatujeme, že by se nějaké větší záplavy vyskytly, ale napříkald záplavy z března roku 2000, kdy Česká pojišťovna vyplatila přes 730 milionů korun."

Podle meteorologů jsou ale záplavy jen lokální, protože sníh a led tají postupně. Předpověď počasí počítá s přechodným mírným ochlazením, které by tání mohlo krátkodobě zastavit. Podle ministra životního prostředí Miloše Kužvarta, který stojí v čele státní povodňové komise, se vodohospodáři na velkou vodu připravili a v předstihu odpustili vodu z přehrad.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme