Některé restaurace špatně označují alergeny, nezkoumají totiž složení surovin

Provozovatelé středočeských restaurací a dalších stravovacích zařízení chybují v poskytování informací o alergenech. Kontroloři středočeské Krajské hygienické stanice zjistili nesprávné značení alergenů při kontrolách v prvních dvou měsících roku ve 14 procentech případů. Ve čtyřech případech hygienici odhalili v prostorách stravovacích zařízení hlodavce. Vyplývá to ze zprávy o činnosti, kterou Krajská hygienická stanice zveřejnila v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alergeny

Alergeny | Foto: Český rozhlas

"Provozovatelé mnohdy nezkoumají pečlivě složení surovin pro přípravu pokrmů, včetně obsahu alergenů, a poté neuvedou u pokrmu všechny alergeny v něm obsažené," řekla mluvčí středočeské Krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

Mezi nejčastěji zjištěné závady patří nedostatky v plnění obecných požadavků na potravinářské prostory, označování polotovarů a v provozní hygieně. Krajští hygienici uskutečnili v lednu a únoru letošního roku 304 kontrol stravovacích zařízení a uložili 70 pokut, celkem za 328 tisíc korun. Nejvíc kontrol inspektoři provedli v klasických kamenných restauracích, druhou nejčastěji kontrolovanou skupinou byly závodní jídelny. Nejméně se kontroloři zaměřovali na stánky.

V jedenácti případech nařídili hygienici sanitaci provozovny, ve čtyřech nařídili deratizaci, protože našli hlodavce, šestkrát dokonce pozastavili dotčenému zařízení činnost.

Jedním u nich byla pizzeria Na Výsluní v Brandýse nad Labem. Kontrola odhalila silně znečištěné povrchy pracovních ploch, pracovního náčiní a podlah. Dále zjistila rizikový technický stav zařízení a nedostatky ve skladování potravin. Hygienici také zjistili, že prostory využívané pro provoz pizzerie nebyly k tomuto účelu řádně zkolaudovány. Provozovatel podle kontrolorů pochybení uznal a ještě v den kontroly provozovnu uzavřel. Nyní je restaurace znovu v provozu, a to na nové adrese.

Za celý loňský rok provedli středočeští hygienici 2193 kontrol ve stravovacích zařízeních. Za nedostatky provozovatelům uložili 435 pokut v celkové výši 1,8 milionu, tedy zhruba o 900 tisíc korun méně než v roce 2015.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme