Některé rodiny se kvůli sKartám dostávají do finanční tísně. Peníze nechodí včas

Některé rodiny musí v posledních týdnech řešit nepříjemný problém. Na rodičovský příspěvek čekají déle než v předchozích měsících. Stát začal vyplácet sociální dávky prostřednictvím takzvaných sKaret. Rodiny, které už nový systém využívají, se ale dostávají do finančních potíží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, děti (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Původně mi přicházela platba na účet a tam nebyl problém. Přišlo to k datu, jak jsme si řekli. Teď jsme si museli zřídit sKartu a tam zatím nepřišlo nic,“ říká Rudolf Mareš z Prahy, otec osmiměsíčního syna.

Malý Fabián pozorně sleduje tatínka, který je s ním od srpna na rodičovské dovolené. Příspěvek na péči ve výši 7600 korun mu přijde prostřednictvím nové sKarty tento měsíc později. Obvykle chodily peníze v první polovině měsíce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé rodiny se kvůli sKartám dostávají do finanční ch potíží. Důvody zjišťovala Petra Benešová

„Složenky nepočkají, všechny poplatky se hlásí pravidelně k zaplacení, takže se musí sáhnout do rezerv a zaplatit to nějak jinak. Půjčíme si třeba od rodičů,“ popisuje muž potíže, které mu nový systém působí.

Úřad práce tvrdí, že má na výplatu rodičovského příspěvku podle zákona čas do konce října.

„Při množství zpracovávaných dávek a náporu pracovního nasazení došlo k tomu, že nestihla dávku odsouhlasit tak, aby odešla v prvním výplatním termínu. Čili na účtu by ji měl mít od pondělí do středy následujícího týdne,“ vysvětluje důvody zdržení mluvčí úřadu Jiří Reichl.

Může se podle něj stát, že některé rodiny s přechodem na nový systém vyplácení dávek přes sKarty mohou dostat příspěvek v jiném, pozdějším termínu, než byly dosud zvyklé.

Nové sKarty slibovaly větší komfort při čerpání dávek, lidem však zatím působí spíš potíže

Číst článek

„Neexistoval dosud jednotný výplatní termín v celé České republice, to ani nejde nastavit. Je potřeba se informovat na svém úřadě práce,“ doplnil Reichl.

Podle Drábka se budou sociální dávky vyplácet v jednom termínu a s předstihem

Číst článek

Nový způsob vyplácení sociálních dávek se rozjel nedávno. Stát chce prostřednictvím elektronických plateb ušetřit ročně zhruba 250 milionů korun na poštovních poukázkách. Do konce roku dostane sKartu zhruba 900 tisíc lidí, kterým stát vyplácí sociální dávky, s výjimkou důchodů a nemocenské.

Nový systém kvůli opožděným platbám kritizuje také Národní rada osob se zdravotním postižením. Vláda se proto chce sociálními kartami ještě zabývat a případně celý systém výplat přehodnotit.

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme