Některé školy kvůli vyhlášce přestaly vařit pro děti s dietou, rodiče se bouří

Rodiče celiaků se bouří proti školním jídelnám. S novou vyhláškou o stravování totiž některé školy dětem přestaly vařit jídla bez lepku. Tvrdí, že je to moc komplikované a nemají na to peníze. Kritizuje to třeba rodina Kocourových z Prahy 9.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd

Finále soutěže o Nejlepší školní oběd | Foto: Tomáš Adamec

„Řeším to tak, že po vyučování jedu domů a ve tři hodiny si dávám oběd doma. Cítím se být odstrčená z kolektivu, protože kamarádi se jdou najíst do jídelny a já musím být o hladu,“ popisuje Bára Kocourová, které doma vaří maminka Jarmila.

„Víceméně se to ubírá směrem, co uvařit, co nakoupit, a časově je to velmi náročné. Škola mi sdělila, že podle nové vyhlášky si nemůže dovolit nutričního terapeuta, nemůže ho zaplatit, a z tohohle důvodu přestávají vařit. Připadá mi, že je to diskriminace dětí s celiakií,“ stěžuje si Jarmila Kocourová.

Přehrát

00:00 / 00:00

S novou vyhláškou o stravování některé školy dětem přestaly vařit jídla bez lepku. O problém se zajímala Veronika Hlaváčová

Stejné komplikace s obědy jako rodina Kocourových řeší také Tomáš Černý, jehož dcera chodí na gymnázium v Praze 13.

„Pro mě je to obrovský paradox, protože škola, kam Kristýna chodí, využila téhle vyhlášky jako záminku pro to, aby už dále nemusela připravovat dietní potravu. Netýká se to jen dětí s celiakií, ale i s reakcí na laktózu. Přijde mi to trochu jako Kocourkov, protože dobrý úmysl vedl k tomu, že příprava jídel byla zrušená úplně,“ říká.

Nutriční terapeut nemusí být zaměstnanec, tvrdí ministerstvo

Řada škol argumentuje tím, že není schopná dodržovat konkrétní postupy vaření včetně odděleného nádobí. Dál tvrdí, že vyhláška nařizuje už zmiňovaného nutričního terapeuta, na kterého prý nejsou peníze. Podle Kláry Bílé z ministerstva školství ho ale školy nemusí zaměstnat.

„Školy si můžou nutričního terapeuta najmout pouze na úpravu jídelníčku. Nutriční terapeut upraví stávající receptury školního stravovacího zařízení na požadované diety. Pokud nedojde ke změně, nebude školní jídelna nutričního terapeuta nadále potřebovat, pouze na konzultace při změnách. Pro školy by tak implementace dietního systému neměla znamenat velkou organizační ani finanční zátěž," uvedla mluvčí.

Další možností je podle ministerstva školství dietní jídlo do jídelen dovážet už uvařené.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme