Některé školy si Zemana na zdi učeben nevyvěsí. Zákon jim to ani nenařizuje

Gesto některých starostů a ředitelů škol, kteří na protest proti amnestii sundali obrazy prezidenta Václava Klause, připomnělo jeden nepříliš známý fakt. Umístění obrazu hlavy státu ve školách a na dalších veřejných místech není povinné. Dosud přetrvávala tradice z dob císaře Františka Josefa I., možná ale dojde ke změně. Ukáže se to už za několik týdnů, kdy se funkce ujme čerstvě zvolený prezident Miloš Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Miloš Zeman (SPOZ) se vrátil z Vysočiny | Foto: Filip Jandourek

Například na Základní škole Merhautova v Brně považuje za dostatečné mít ve třídách jen státní znak, a to především z finančních důvodů.

„Mediálně je nový prezident natolik znám i dětem naší školy, že nemají problém se změnou hlavy státu, s jeho fotografií a s jeho osobnou. Podle mého názoru i pořizování obrazů do jednotlivých tříd by bylo finančně náročné, protože máme 33 tříd, 10 odborných učeben a pořizování obrazu do každé třídy by bylo nákladné,“ vysvětluje ředitelka Jana Foltýnová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji brněnských škol k vyvěšení portrétu Miloše Zemana na stěnách tříd natáčel Ivan Holas

O nástupu nového prezidenta se zde přesto děti dozvědí. V den inaugurace ve vyučování nebo třídnických hodinách, zájemci budou moci sledovat přímý přenos. Různá je situace i na středních školách, přestože společným zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Ten se však touto otázkou zabývat nebude.

„Žádný právní předpis neukládá školám vyvěsit ve třídách či sborovnách obraz prezidenta republiky. O tomto si školy vždycky rozhodovaly samy a předpokládáme, že to tak bude i nadále. Z tohoto důvodu Jihomoravský kraj nehodlá školám ukládat tuto povinnost a také nebude dělat nějaký hromadný nákup,“ tlumočí stanovisko Jiří Klement.

Zatímco samotná reprodukce portrétu prezidenta stojí několik desetikorun, cena zdobného rámu se pohybuje kolem pěti set. Přesto například Střední škola v brněnské Purkyňově ulici má prezidentských obrazů několik desítek, naopak na matematickém Gymnáziu třída kapitána Jaroše visí portrét hlavy státu už řadu let jen v ředitelně. Podle ředitele Jiřího Hermanna je to ale i rozhodnutí studentů.

Školy berou portrét prezidenta jako agitku i jako projev úcty k hlavě státu

Číst článek

„Pokud se třída rozhodne, že by tam chtěli mít obraz prezidenta, klidně ho tam mít mohou. Dokonce v 90. letech to některé třídy využívaly a obraz prezidenta Havla v některých třídách visel. Od té doby jsem se s podobným přáním nesetkal,“ říká.

V jiné brněnské střední škole ale nebudou mít obraz nového prezidenta vůbec nikde. Její ředitel doslova řekl, že se na něj nechce dívat.

Ivan Holas, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme