Některé univerzity chtějí zavést etický kodex pro přelétavé profesory

O některých profesorech a docentech se v akademickém prostředí hovoří, že létají. V praxi to znamená, že přednáší na více školách najednou. Důvod jejich pendlování je jednoduchý - peníze. Soukromé školy akademiky přeplácejí, aby je získaly pro svou výuku. Nová vysoká škola tak díky nim získá akreditaci snadněji. To ale podle odborníků zhoršuje kvalitu vysokých škol. Vedení některých univerzit se proto rozhodlo, že profesorům křidélka utne etický kodex.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola

Škola | Foto: Tomáš Adamec

Vysoká škola ekonomická v Praze má podle rektora Richarda Hindlse desítky létajících profesorů. Někteří z nich své úvazky přerušili díky registru docentů a profesorů, jenže k seznamu školy nemají přístup. Zaměstnavatel tedy nemá možnost v registru ověřit, zda akademik přednáší ještě na jiné vysoké škole. I proto akademický senát VŠE přišel s návrhem etického kodexu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek redaktorky Kláry Bílé si můžete také poslechnout

„Nepřijde mi tak úplně divné, že někdo třeba ještě někde učí. Když někdo bude učit na Karlově univerzitě, nemá s tím sebemenší problém. Ale měl by mít jasně definováno sám v sobě, kde je doma a kde chce vlastně svoje hlavní úsilí vynaložit. Tímhle směrem se trošku snaží kodex jít. Ale závaznost samozřejmě žádnou nemůže mít,“ říká Hindls.

Masarykova univerzita má takový dokument od roku 2008 a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze o něm uvažuje. Zástupci univerzit ví, že na jeho základě nemůže vysoká škola svým zaměstnancům bránit uzavírat další pracovní poměry jinde. Doufají ale, že alespoň morální apel akademiky zkrotí, říká možný budoucí rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.

„Myslím si, že je to záležitost, která je právně nevymahatelná. Je to opět věc etická, v morální rovině. Snad se nám to povede. Určitě v rámci VŠCHT bych byl rád, aby tento kodex byl součástí nějakého dovětku, pracovní smlouvy nebo jiného dokumentu,“ nastiňuje.

Vznik etických kodexů podporuje i ministr školství Josef Dobeš. Takový dokument ale podle něj nic nevyřeší: „Skutečně to neuškodí. Ono to i hezky zní, vypadá to pěkně, ale fakticky školství pomáhá spravedlivá a jasná pravidla pro akreditace.“ S novým systémem akreditací počítá reforma vysokých škol.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme