Některé velké české firmy zřejmě falšovaly údaje o svém hospodaření

Některé české strategicky důležité firmy, které vlastní stát, zřejmě v minulosti záměrně zkreslily svoje hospodaření. K tomuto závažnému zjištění došla Bezpečnostní informační služba. V loňském roce prověřovala hospodaření Českých aerolinií, Letiště Praha, ČEZu a ČEPRa. BIS ale odmítá sdělit, ve kterých ze zmiňovaných firem na problémy v hospodaření narazila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo

letadlo | Foto: Marián Vojtek

Rádio Česko se kvůli informacím BIS obrátilo na protikorupční policii. A její mluvčí Veronika Dumková potvrdila, že se policie zajímá o všechny čtyři zmiňované společnosti.

"České aerolinie a Letiště Praha jsou ve fázi prověřování. My prověřujeme různé aktivity těchto společností, nicméně nejde tam zatím o záměrné zkreslování hospodářského výsledku, ale nemohu vyloučit, že v průběhu prověřování dojde ke změně právní kvalifikace. Co se týká společností ČEZ a Čepro, tam probíhá vyšetřování, ale z důvodu pokynu dozorového státního zástupce z Vrchního státního zastupitelství Praha, nelze ve věci sdělit žádné informace," uvedla Dumková.

Vrchní státní zastupitelství přísné informační embargo v případě ČEZu a ČEPRa potvrdilo. Zástupci zmiňovaných čtyř firem ale jakékoliv informace o zkreslování hospodaření, které naznačila BIS, odmítají. Nebo se v případě známých problémů, jako například u ČEPRa, odkazují na předešlé managementy.

Například v roce 2005 šéf dozorčí rady Českých aerolinií - náměstek ministra financí Eduard Janota - dostal hned několik signálů, že s hospodařením firmy nemusí být všechno v pořádku.

"To byly informace typu, že ve společnosti se prodává majetek, aby se zlepšilo cash flow a činnosti, které dříve byly dělány jako na vlastní triko, tak se leasují. Pak tam byly určité informace o tom, že dochází k rozpuštění rezerv ve společnosti, aby se vylepšilo saldo a k některým problémům, které se týkaly účtování neproletěných letenek," říká Eduard Janota.

Nedlouhý čas poté, co Janota na možné problémy ČSA upozornil, byl z postu šéfa dozorčí rady odvolán.

Další podrobnosti naleznete ZDE.

Marie Matúšů, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme