Některé volební subjekty dostanou od státu peníze

Pět vítězů voleb známe. Nicméně i některé neúspěšné strany, které zůstaly stát před branami Poslanecké sněmovny, můžou slavit. Dostanou peníze - a ne málo. Jen za hlasy voličů stát rozdá přes půl miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sčítání hlasů | Foto: Marián Vojtek

Na prvním místě jsou peníze za hlasy voličů - stokoruna za jeden. Nárok na ní mají podle zákona strany, které získají alespoň 1,5 procenta hlasů. Kromě pětice, která se dostala do Poslanecké sněmovny - tak peníze dostanou ještě lidovci, Strana práv občanů Zemanovci, Suverenita Jany Bobošíkové a Strana zelených.

A hlavní pětka - ČSSD, ODS, TOP 09, komunisté a Věci veřejné budou také po celé volební období dostávat 900 tisíc korun ročně za každého poslance. Nejvíce dostane tedy v příštích čtyřech letech ČSSD, podle propočtů serveru iDNES.cz to bude přes 357 milionů korun.

Peníze navíc dostanou i ta uskupení, která překročila 3 procenta. Týká se to jen osmi subjektů. Mají nárok na částku od 6 do 10 milionů korun ročně 200 tisíc korun za každou desetinu nad 3 procenta - strop je 10 milionů, když se strana dostane do sněmovny. Je třeba brát v úvahu výdaje stran za kampaň. Vydělat tak mohou spíše menší strany, které utrácely méně.

Podle odhadů tak v následujících čtyřech letech strany dostane ODS 336 milionů korun, TOP 09 téměř 275 milionů korun, KSČM 192 milionů korun, Věci veřejné 183 milionů korun, KDU-ČSL 58 milionů korun, Strana práv občanů Zemanovci 57 milionů korun, Suverenita - blok Jany Bobošíkové skoro 49 milionů korun a Strana zelených přes 12 milionů korun.

Milan Kopp, Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme