Některé vysoké školy prý vybírají neoprávněné poplatky od studentů

Čtrnáct veřejných vysokých škol chce po studentech neoprávněné poplatky. Na porušování pravidel upozornila Studentská komora Rady vysokých škol. Studenti prý platí stovky až tisíce korun například za opakování zkoušky nebo za zápis do prvního ročníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti ve třídě (ilustr. foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Alexander Redmon

„Většina těch poplatků není stanovena nějakým vnitřním předpisem vysoké školy, který by třeba projednal akademický senát a registrovalo ministerstvo, ale jsou to jednostranná rozhodnutí ať už děkanů, nebo rektorů formou různých směrnic nebo příkazů,“ řekl Českému rozhlasu předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Studentská komora se už proto podle něj obrátila na ministerstvo školství.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poplatcích, vybíraných údajně neoprávněně na VŠ, jsme mluvili s předsedou Studentské komory Rady vysokých škol Miroslavem Jašurkem

„Ministerstvo nám řeklo, že některé z poplatků považuje za nezákonné a že osloví v této věci vysoké školy,“ dodal Jašurek.

Podle studentské komory je nejhorší situace na Univerzitě Hradec Králové. Neoprávněně prý peníze vybírají také Akademie múzických umění, Česká zemědělská univerzita nebo České vysoké učení technické.

Rektor ČVÚT Václav Havlíček to ale odmítl. „Poplatky vybíráme skutečně jenom za mimořádné úkony, když třeba někdo vyžaduje nějaké potvrzení v angličtině, ale věci, které se týkají bezprostředně studia, tak za ty poplatky nevybíráme,“ uvedl.

Podle vysokoškolského zákona mohou školy peníze naopak vybírat například za přijímací řízení nebo delší studium.

mta, Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme