Někteří čeští politici oslaví 17. listopad v USA. Obama se s nimi zřejmě nesetká

Na oficiálních akcích u příležitosti 25. výročí sametové revoluce bude chybět řada českých státních představitelů. Přednost dají oslavám, které se konají ve Spojených státech. Například premiér Bohuslav Sobotka poté, co 17. listopadu rychle položí květiny na Národní třídě, odlétá do Washingtonu. Není přitom jisté, jestli české politiky přijme někdo ze špiček americké vlády.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Národní třídě se vzpomíná na 17. listopad 1989

Na Národní třídě se vzpomíná na 17. listopad 1989 | Foto: Filip Jandourek

Oficiálně se to zdůvodňuje nabitým programem prezidenta Baracka Obamy i viceprezidenta Joe Bidena.

Diplomatické zdroje ovšem naznačují, že předpokládané vlažné přijetí je způsobeno nečitelným postojem českých představitelů ke krizi na Ukrajině.

Řada kroků v posledních měsících je pro americké politiky nepochopitelná. Jde zejména o opatrnost české vlády ve vztahu k Rusku, nejasná prohlášení týkající se protiruských sankcí i odklon české zahraniční politiky od podpory lidských práv.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, proč si čeští politici nechají ujít oslavy ve vlasti, mluvili zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová i bývalý vyslanec v USA Petr Kolář

Problémy plynoucí z nejednoznačné zahraniční politiky si uvědomuje i bývalý český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář:

„Bohužel pan prezident je ústavou oprávněn zastupovat stát navenek a je svým způsobem i spolutvůrcem zahraniční politiky, společně s vládou. Bohužel ta koordinace je tady velmi omezená.“

Vrcholem amerických oslav výročí pádu totalitního režimu v tehdejším Československu má být odhalení busty Václava Havla ve sněmovním křídle Kapitolu, které se koná ve středu 19. listopadu.

Konference i koncerty

O významu této pocty svědčí i skutečnost, že jde teprve o čtvrtý případ, kdy Kongres souhlasil s takovým oceněním zahraničního státníka. Prvního českého prezidenta vnímají ve Spojených státech velmi pozitivně.

„Jméno Václava Havla je to první a mnohdy i to jediné, co se lidem ve vztahu k České republice a moderní české historii vybaví. Je považován rozhodně za výjimečného člověka, za důkaz toho, jak důležitou roli může sehrát každý, kdo by se intenzivně zasazoval o svobodu a neváhal obětovat i svůj komfort,“ přibližuje zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Doprovodných akcí k 17. listopadu je ve Spojených státech připravená celá řada. Už v neděli se uskuteční velký koncert České filharmonie v Carnegie Hall. Do New Yorku zamíří i speciál předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka. Ten do Spojených států mimo jiné po sto letech přiveze originální rukopis Dvořákovy Novosvětské.

V pondělí pak čeští filharmonici vystoupí ve washingtonské národní katedrále. Koncertu by se měla zúčastnit už i delegace premiéra Sobotky. V kongresové knihovně se zase bude ve středu konat velká konference na téma odkazu Václava Havla. Pravděpodobně dorazí i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme