Někteří členové hnutí ANO považují lustrace za přežitek, jiní je po Babišovi chtějí

V hnutí ANO se stále častěji diskutuje o lustracích. Jak upozornila Mladá fronta DNES, tajemník klubu doporučuje poslancům, aby po svých asistentech požadovali lustrační osvědčení. Předseda hnutí Andrej Babiš přitom takový dokument nemá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr hnutí ANO 2011 a podnikatel Andrej Babiš | Zdroj: ČTK

Babiš se na Slovensku soudí ve věci údajné spolupráce s komunistickou Státní bezpečností a kvůli lustracím možná nezasedne v nové vládě. ČSSD i lidovci totiž chtějí po svých ministrech čisté osvědčení, podobně se vyjadřuje i prezident Miloš Zeman.

Někteří členové hnutí ANO teď připustili, že pokud by se Babišova spolupráce s StB potvrdila, zvážili by odchod. To je i případ lídra hradecké kandidátky a bývalého šéfa českého Microsoftu Ivana Pilného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec hnutí ANO Bohuslav Chalupa a komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček mluvili o lustračním zákoně

Jiní, třeba Bohuslav Chalupa, naopak považují lustrace za přežitek. Jako poslanec hnutí ANO chce prý vyvíjet iniciativu, aby byl lustrační zákon zrušen a aby se za minulostí udělala tlustá čára.

„Co bude chtít pan prezident po svých ministrech, po členech vlády, je věc pana prezidenta. Já s tím problém nemám. Patřím do skupiny lidí, která si myslí, že lustrační zákon je v podstatě po čtvrt století přežitkem, který je využíván pouze v médiích. A možná že je s ním jistým způsobem nakládáno neoprávněně, lidé jsou možná vydíráni nebo tlačeni do nějakých rozhodnutí, protože se třeba bojí, že budou vláčeni v médiích,“ vysvětlil Chalupa.

Sám lustrační osvědčení má a po svém asistentovi ho prý chtít bude. Dodává ale, že každý z poslanců hnutí má právo na vlastní názor.

„Nebudu spekulovat, co se může stát. Myslím, že v hnutí ANO je nás většina normálních, rozumných lidí. A pokud se bude argumentovat a věci se vysvětlí rozumným způsobem, tak si myslím, že k žádným neshodám nedojde,“ uvedl.

Petr Nováček, Martin Křížek, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme