Někteří duševně nemocní lidé se budou léčit doma

Psychiatrickou léčbu v Česku čekají změny. Někteří duševně nemocní se budou léčit doma a sami budou docházet do takzvaných center duševního zdraví. O některé pacienty se postarají mobilní týmy lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Tomáš Adamec

V zásadě jde o kopírování způsobu psychiatrické léčby, který se provozuje v celé Evropě. Psychiatrický servis by měl jít za pacientem. Ten by nemusel jezdit často dlouhé kilometry do psychiatrických léčeben, které mají hlavně v regionech velké spádové oblasti.

„To znamená, abychom v léčbě mohli zůstat a v kontaktu s přirozeným prostředím pacienta,“ říká ředitel bohnické léčebny Martin Hollý:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl ředitel bohnické léčebny Martin Hollý

„My nemůžeme propustit žádného pacienta do doby, než vznikne nějaký alternativní servis. Ten je v této chvíli v České republice minimální,“ dodává.

První transformační kroky by měly podle Hollého směřovat k tomu, aby se rozvinuly alternativy k dlouhodobé hospitalizaci pacientů.

„Aby vznikla nějaká centra duševního zdraví nebo regionální psychiatrická oddělení, která by tu roli mohly také zastávat,“ je přesvědčen Hollý.

Centra duševního zdraví by v sobě měla podle Hollého kombinovat krizové a mobilní služby:

„To znamená, je tam základna týmu, která je v kontaktu s pacienty v jejich přirozeném prostředí, má malinkou lůžkovou kapacitu a funguje tak jako denní volnočasové centrum pro pacienty z malého regionu. Malý region myslíme plus minus 60 až 100 tisíc obyvatel.“

Hlavní obrysy strategie jsou nastavené v desetiletém horizontu. „Není to něco, co bychom mohli vytvářet radikálně a revolučně, ale je důležité si říct, že tímto směrem začínáme jít a je k tomu potřeba dělat postupné kroky,“ vysvětluje Hollý.

Rádio Česko, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme