Někteří europoslanci chtějí v EU zakázat komunistické symboly

Skupina pravicových europoslanců z postkomunistických zemí volá po zákazu komunistických symbolů. Ten by podle nich měl jít ruku v ruce s případným celounijním zákazem symbolů nacistických. Dopis v tomto smyslu poslanci adresovali komisaři Franku Frattinimu. Zatím se ale iniciativa příliš s úspěchem nesetkala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Za dopisem komisaři Frankovi Frattinimu stojí mimo jiné litevský poslanec a bývalý prezident Vytautas Landsbergis a maďarský poslanec József Szájer. Jedním z poslanců, kteří iniciativu zákazu komunistických symbolů podpořili, je i Jan Zahradil z ODS.

"Podpořil jsem dopis litevského europoslance Lansbergise, který upozornil komisaře Frattiniho na to, že pokud se připravuje zákaz symbolů jedné nedemokratické totalitní ideologie, tedy nacismu, že by bylo dobré uvažovat i o zákazu podobné nedemokratické totalitní ideologie, tedy komunismu," uvedl Zahradil.

Podle Zahradila ale není debata tak daleko, že by se vyhlášením zákazu srpu a kladiva podmiňoval zákaz hákového kříže. "Spíš jde o určité gesto, které má upozornit Evropskou unii a její politiky, že v EU bohužel platí jakýsi dvojí metr, že přísně se měří extrémně pravicovým ideologiím a poněkud shovívavější Evropa byla k extrémně levicovému nebezpečí," vysvětluje český europoslanec.

Komisař Frattini se k iniciativě staví zdrženlivě. Projednávat zákaz komunistických symbolů v kontextu revize evropského zákona o potírání rasismu, xenofobie a antisemitismu považuje za problematické. Podle svého mluvčího Frattini rozlišuje z tohoto hlediska povahu nacistických a komunistických zločinů. Zároveň ale plně rozumí rozsahu a hloubce bolesti a utrpení, které režimy s komunistickou ideologií způsobily v minulém století.

Politolog Michael Romancov ze Západočeské university se domnívá, že jednoznačného odsouzení se komunismus na úrovni Evropské unie hned tak nedočká. "Obávám se, že politické elity pocházející z nových členských zemí na to nejsou nejlépe vybaveny. Ve všech z nich komunistická strana funguje normálně jako součást politického spektra a Česká republika toho může být nejlepším případem," upozornil Romancev.

Iniciativu jednoznačně odmítá místopředseda komunistické frakce v europarlamentu Miloslav Ransdorf z KSČM. "Je to projevem ztráty zdravého politického rozumu a snahy vyřadit svobodnou soutěž politických myšlenek. Myslím si, že k takovým opatřením sahá pouze ten, který se neumí prosadit jinak," prohlásil Ransdorf.

Ministři vnitra a spravedlnosti evropské pětadvacítky se budou otázkou plošného zákazu nacistických symbolů zabývat 24. února. Podle Frattini by bylo dobré, kdyby se souběžně v Evropském parlamentu rozběhla o celé věci široká politická debata.

Pavla Kvapilová, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme