Někteří lidé chtějí pokračovat ve veřejně prospěšných pracích, i když už nemusejí

Ústavní soud nedávno veřejně prospěšné práce zrušil. Stále jsou však nezaměstnaní, kteří jsou tyto práce ochotni dobrovolně vykonávat. Příkladem je projekt Textilní a nábytkové banky, kterou provozuje Diecézní charita Brno ve spolupráci s tamním úřadem práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Brně - ilustrační foto

Úřad práce v Brně - ilustrační foto | Foto: Gabriela Grmolcová

„Je to tady příjemný a je tady příjemný kolektiv. Takže se tady dobře dělá,“ říká paní Jitka Kroupová, která skončila mateřskou a protože je sama, tak nemohla najít práci.

Nakonec v Diecézní charitě v Brně zůstala i přes to, že jí povinnost veřejně prospěšných prací už před měsícem skončila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Diecézní charity v Brně přináší redaktorka

Motivem pro takové dobrovolníky je potvrzení o praxi a doporučení pro budoucího zaměstnavatele. Nově jim k tomu chce úřad práce přidat i minimální mzdu. Podobné projekty možná budou pokračovat.

Textilní banka při Diecézní charitě v Brně funguje na principu třídění obnošeného šatstva, které tam lidé nosí.

„To potom se rozváží do prodejen nebo si sem chodí nezaměstnaní, kteří dostávají z úřadu práce poukázky,“ vysvětluje paní Jitka.

Úspěšní pracovníci textilní banky dostanou reference pro budoucí zaměstnavatele. Kromě toho od úřadu práce teď podle nového rozhodnutí dostanou lidé, kteří měli od počátku sami zájem v projektu pokračovat, minimální plat.

Cílem je tak více motivovat k práci jako takové.Veřejně prospěšné práce u úspěšných projektů budou pokračovat, třeba v jiné formě, i po nedávném rozhodnutí Ústavního soudu, který tuto povinnost nezaměstnaných zrušil.

Rozhodnutí ale ještě v současné době nenabylo platnosti. „Takže vím, že ten projekt neskončil, byť nález ústavního soudu byl takovým, jaký byl,“ říká ředitelka Úřadu práce v Brně Marie Cacková.

Tato práce je ale pouze startovní a lidem má pomoci najít normální zaměstnání. „Je podporováno, aby si tu práci našli, takže od nás mohou okamžitě do nového zaměstnání,“ vysvětluje organizátor projektu textilní banky František Bublan.

Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme