Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Někteří lidé dostávají od státu na bydlení víc, než jsou skutečné náklady

Sociální dávky na bydlení umožňují získat od státu i víc peněz, než jsou skutečné náklady. Zjistili to úředníci na Praze 2. Podle nových sociálních zákonů totiž občan může dostat příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení. Výpočet dávek provádí počítačový program a úředníci je musí vyplatit, protože občan na ně má ze zákona nárok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení | Foto: Jan Rosenauer

Na Praze 2 například zaznamenali, že žadatel, který bydlí v osmdesátimetrovém bytě a má náklady na bydlení včetně energií a služeb 7500 korun, dostal na dávkách na bydlení 9300 korun, tedy téměř o dva tisíce více.

Jde o naprosto legální postup, žádné obcházení zákona, potvrzuje zástupkyně starostky městské části Prahy 2 Eva Paulová. "Úředníci musí postupovat přesně podle zákona, takže to je zakotveno v zákoně o státní a sociální podpoře a v zákoně o hmotné nouzi," uvedla.

Na ministerstvu práce a sociálních věcí tvrdí, že je to v pořádku, protože tyto dávky slouží na úhradu všech nákladů na bydlení. "Zároveň je třeba říci, že nový systém měl a má řadu nedostatků, kterými se zabýváme a budou vyhodnocovány," připustil mluvčí úřadu Jiří Sezemský.

Další otázka je, že systém dávek nenutí občany například vyměnit velký a drahý byt za menší. Edvard Kožušník z organizace eStat.cz zdůrazňuje, že systém sociální pomoci potřebuje zásadní změnu. "Není to ani o výši příspěvků, ale o jasných transparentních pravidlech. Nutný předpoklad je deregulace nájmů, dále je nutné zrušit všechny výjimky a jasně stanovit jednotnou dávku. Potom se odstraní zneužívání systému a peněz daňových poplatníků" řekl Kožušník.

Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance se domnívá, že mnohem lepší by byl zásluhový systém. "Daleko logičtější a koncepčnější by bylo, kdyby se tento systém roztříštěných dávek nahradil jednou nebo dvěma zásluhovými dávkami a kdyby se pouze testovalo, zda daná rodina dosahuje nebo nedosahuje konkrétního příjmu," míní Šichtařová. Jakékoliv změny v systému sociální podpory jsou ale velice citlivé. Rozhodnout o nich musí politici.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme