Někteří lidé se bojí zneužití osobních údajů při sčítání

Existují prý statisíce lidí, kterým formuláře pro sčítání nemohly být doručeny, nebo sčítání odmítli. O důvodech odmítnutí se dá jen spekulovat, jedním z nich ale může být obava ze zneužití osobních údajů. Na údajné problémy při takzvané anonymizaci formulářů upozornilo sdružení Iuridicum Remedium.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání lidu. | Foto: Filip Jandourek

Občanské sdružení Iuridicum Remedium chce začátkem příštího týdne podat podnět k prošetření postupu při anonymizaci formulářů k Úřadu pro ochranu osobních údajů. Odstranění jména, rodného čísla a data narození podle něj není řádnou anonymizací, protože ve formulářích zůstane adresa, číslo bytu, pohlaví nebo rok narození.

Mluvčí projektu Sčítání lidu Ondřej Kubala ujišťuje, že se není čeho bát. Anonymizace je podle jeho slov dvojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ochraně osobních údajů při sčítání se mluvilo v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

„Jednou věcí je, jak bude vypadat anonymizace dat, která se dostanou do naší databáze, kde z formulářů bude odstraněno jméno, příjmení, rodné číslo, den a měsíc narození a podobně. To jsou údaje, které zůstanou v databázi Českého statistického úřadu. Druhou věcí je to, že potom musíme dát podle zákona do Národního archivu všechny formuláře, které nám přijdou,“ řekl Ondřej Kubala.

Dodal, že v Národním archivu má k formulářům přístup veřejnost. Mohou si je například vyžádat badatelé.

„Tam bude ještě další stupeň zabezpečení. Budou odstraněny třeba přesné adresy a podobně, aby z těch údajů žádný badatel, který se k nim dostane, nemohl nic vytáhnout,“ uvedl mluvčí projektu Sčítání lidu.

Právník Iuridicum Remedium Jan Vobořil považuje za problém už jen to, pokud anonymizace nebude provedena správně.

„Pokud bude možné se dostat k údajům, které jsou osobními údaji, to znamená, že bude možné dohledat konkrétní osobu, které ty údaje patří, pak samozřejmě mohou být tyto údaje zneužity,“ řekl Jan Vobořil.

Kdyby anonymizace nebyla provedena správně, takovou osobu by podle jeho slov mohl dohledat každý.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme