Někteří ministři Zemanovy vlády věděli, kdo je za privatizací MUS, tvrdí Koláček

Někteří členové vlády Miloše Zemana v roce 1999 údajně věděli, kdo stojí za společností privatizující Mosteckou uhelnou. Antonín Koláček, který byl ve Švýcarsku nepravomocně odsouzen za praní špinavých peněz a podvod při privatizaci, tvrdí, že tehdejší ministři měli informace o tom, že za firmou Appian Group je právě on a jeho společníci. Oficiálně přitom byla společnost prezentována jako skupina zastupující americké investory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Koláček obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti přichází k soudu ve švýcarské Bellinzoně | Foto: ČTK

Místopředsedou vlády byl tehdy Pavel Mertlík. Ten tvrdí, že o ničem nevěděl.

„Nevím, jestli to tom nevěděl někdo jiný, rozhodně o tom nevěděla vláda jako orgán. Podezření všeho druhu byla, zkoumaly to různé instituce, jako policie nebo Bezpečnostní informační služba, a nic nevyzkoumaly,“ řekl Mertlík Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění kolem případu privatizace Mostecké uhlené sleduje redaktor Martin Karlík

Prodej Mostecké uhelné byl podle Mertlíka pro stát v daný okamžik výhodnější, protože společnost nevyplácela dividendy.

Antonín Koláček říká, že ve Švýcarsku jsou peníze i z dalších privatizací a tamější justice si vybrala Mosteckou uhelnou jako exemplární případ.

„Já jsem byl hodně překvapený, protože se vlastně ve čtvrtek změnila radikálně atmosféra u švýcarského soudu. Soudci se chovali jinak než v červnu,“ podotkl Koláček. Podle něj se Švýcarsko snaží světu ukázat, že potírá praní špinavých peněz.

Antonín Koláček, stejně jako jeho někdejší společníci z Mostecké uhelné Petr Kraus, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a Jiří Diviš, byli ve čtvrtek ve Švýcarsku nepravomocně odsouzeni za praní špinavých peněz a podvody při převzetí MUS. Koláček z nich dostal nejvyšší trest čtyř let a čtyř měsíců vězení.

Martin Hromádka, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme