Někteří nezaměstnaní z Jesenicka si stěžují na úřad práce

Za arogantní pokládají lidé z Jesenicka postup úřadu práce při sankčním vyřazování uchazečů z evidence. Po schválení nového zákona totiž vylučuje i ty, kteří přijdou na sjednanou schůzku třeba o den později. Jako důvod vyloučení úřad uvádí nesoučinnost při zprostředkování zaměstnání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

fronta na Úřadu práce

fronta na Úřadu práce | Foto: Uherský Brod

Dříve takto vyřadil asi 20 lidí měsíčně, dnes jich bývá kolem stovky. Podle zástupce ředitele jesenického Úřadu práce Josefa Vyroubala, je to politický manévr ke snížení míry nezaměstnanosti. Takový postup se nezamlouvá ani jemu.

"Můj osobní názor nemusí být totožný s tím, co musím akceptovat. Jsem tady od toho, abych dodržoval zákon a nemusím jako člověk vždycky souhlasit s tím, co říká zákon," uvedl pro Český rozhlas Vyroubal.

Pozdní příchod na plánovanou schůzku Úřad práce toleruje jen v případě, že mu uchazeč předloží řádnou omluvu. Podle zákona to může být například zdravotní neschopnost, ošetřování člena rodiny nebo péče o dítě. Pokud ji člověk nemá a úřad ho sankčně vyřadí, ztrácí nárok na jakékoliv sociální dávky. Zažádat si o ně může až za půl roku.

Mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková popírá, že by šlo o politický tah ke snížení počtu nezaměstnaných: "V žádném případě. Záměrem bylo opravdu motivovat lidi k tomu, aby neseděli doma s rukama v klíně a nečekali na to, že stát jim pomůže. Opravdu bylo potřeba nahradit předcházející právní úpravu právě proto, že neodpovídala požadavkům dnešní doby na trhu práce."

Andrea Švubová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme