Někteří omilostnění vězni si svobody neváží, jiní se vysmívají obětem

Novoroční amnestie má na některých místech i nepříjemné dopady. Policisté musí řešit více krádeží nebo násilností. Téměř osmdesátka propuštěných lidí se opět vrátila za mříže. Třeba i proto, že nemá kam jít, na svobodě žít neumí a do vězení se chce vrátit z vlastní vůle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi | Zdroj: ČTK

Během prvního měsíce od vyhlášení amnestie musela policie řešit hlavně o krádeže v obchodech nebo krádeže aut. Například ve východočeské Jaroměři se zvýšila kriminalita.

„Trestná činnost nebo protiprávní jednání se zvedlo zhruba o jednu třetinu. Je to hlavně problematika občanského soužití, fyzického napadání, dokonce došlo i k napadání - jak fyzickému, tak verbálnímu - strážníků,“ říká vedoucí místní městské policie Ondřej Mundl.

Na Českolipsku řešili policisté bizarní případ muže, který nemá kam jít, a proto krade, aby se mohl vrátit zpět do vězení. Rodina s propuštěným 42letým mužem nechce mít nic společného a z domova ho proto vyhnala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po konkrétních případech amnestovaných vězňů pátrala reportérka Petra Benešová

Muž přišel na služebnu policie s tím, že se po celé dny potuluje a je už z toho unavený. A proto se chce vrátit zpět za mříže. Když mu policisté nevyhověli, ukradl kabely a ke krádeži se přiznal. Dostal ale jen trest obecně prospěšných prací. S tím se ale nespokojil a vloupal se do rekreační chalupy. Jestli se vrátí do vězení, teď řeší policie.

V Turnově na Semilsku zase přišel jeden z propuštěných vězňů za osmdesátiletým důchodcem, kterého předtím připravil o úspory. Starému muži se vysmíval, že si nemusel odsedět celý trest a že mu ani nemusí nahradit škodu 20 tisíc korun. Propuštěnému muži ale policisté nemohli nic udělat. Senior podle policie sice může vymáhat náhradu škody v občanskoprávním sporu, těžko se ale bude ve svém věku soudit.

V Turnově to ovšem není jediný takový případ. Přímo policistům se vysmíval další muž, který se vyhýbal nástupu vězení a kterého chytili až na začátku prosince. Jenže na původní čin, za který byl odsouzen, se vztahovala amnestie. Nemohl být proto ani souzen za maření výkonu úředního rozhodnutí.

Během dvou let se prý dostane zpět za mříže až polovina amnestovaných

Číst článek

Ne všichni vězni ale odešli na svobodu právem. V některých případech je soudci omylem propustili z vězení. Takové případy se staly například na severu Čech v Dubí nebo v Teplicích. Čtyřiapadesátiletý muž z Dubí si odpykával čtrnáctiměsíční trest za to, že neplatil výživné na děti a odmítal nastoupit do vězení. Další čtyři tresty měly ještě následovat. Muž si ale teď užívá svobody a do vězení se už nevrátí. Podobné omyly se staly také ve středních Čechách.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek situaci okomentoval slovy, že se chyby prostě mohou stát. „Špatná rozhodnutí soudů se v běžném životě dějí, to znamená, že se mohou stát i špatná rozhodnutí soudu ve věci amnestie. Na tom není nic zvláštního, nic podivného,“ myslí si. Podle odhadů by se do dvou let mohla do vězení kvůli násilnostem a krádežím vrátit zpět asi polovina amnestovaných lidí.

Petra Benešová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme