Někteří ortopedové varují před léčbou artrózy kmenovými buňkami, prý je neúčinná

Někteří odborníci varují před léčbou artrózy kmenovými buňkami. Může být podle nich zcela neúčinná. V Česku takovou metodu nabízí řada soukromých klinik a ambulancí. Podle zastánců je ale tato metoda šetrná a bezpečná. Pacienti s artrózou si od ní slibují, že se zbaví bolestí kloubů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD

Centrum asistované reprodukce v ÚPMD | Foto: Filip Jandourek

Koktejl z kmenových buněk, který lékař vpíchne do postiženého kloubu, připravují laboratoře z podkožního tuku.

„Poté, co buňky izolujeme, jsou připraveny v injekční stříkačce k aplikaci na místo určení,“ popsal před časem Českému rozhlasu profesor Jaroslav Michálek z Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii.

Právě o to se teď vede spor. Podle profesora Davida Pokorného z ortopedické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole lékaři zatím neumí kmenovým buňkám poroučet, co mají dělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ortopedové se přou o léčbu artrózy kmenovými buňkami. Podle zastánců je metoda šetrná, podle odpůrců neúčinná. Téma pro Ivetu Záleskou

„Problémem je to, jak kmenovou buňku motivovat, aby věděla, co v tom kloubu má udělat, jak se má přetvořit, aby vznikla nová chrupavka,“ vysvětluje Pokorný.

Tento způsob léčby artrózy kloubů proto Česká společnost pro ortopedii a traumatologii, kterou Pokorný zastupuje, odmítá.

„Výsledkem je, že pacienti si platí za nefungující metodu léčby, protože je jim slibováno, že se vyhnou kloubní náhradě,“ dodává Pokorný.

Používání je předčasné, upozorňuje lékař

Profesor a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Štěpán Svačina upozorňuje, že podle současného poznání se artróza v kloubech léčit kmenovými buňkami nedá.

„Již běží studie, ve kterých se pokouší prokázat, že by to tak mohlo být. Ale používat něco takového v běžné praxi je v tuto chvíli naprosto předčasné,“ říká Svačina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl profesor Štěpán Svačina, předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

„Bohužel používání kmenových buněk se zneužívá i v dalších oblastech a je s tím velký problém, že pacienti vydávají peníze za něco, co zcela jistě nemá vědecký průkaz, že by to fungovalo,“ varuje.

Podobná praxe je podle něj poměrně rozšířená. „Nevědecká medicína se často obrací na pacienty, kteří trpí nějakými velkými obtížemi, a snaží se využít toho, že potíže mají, aby jim vnucovala nějakou léčbu za úplatu. To se týká v Čechách třeba ozařování hlavy na bolesti při diabetické noze, která tady bují a nemá také žádné vědecké průkazy.“

Specialista na zdravotnické právo Jan Zahálka se domnívá, že v řadě případů může jít o podvod: „Někdo vám něco prodal. Tvrdil o tom, že to něco umí, ono to prokazatelně neumí. On to od začátku musel vědět, tak vás prostě podvedl.“

Novou metodu ale doktor Jaroslav Michálek hájí s tím, že pacienti podepisují informovaný souhlas s léčbou a vědí, že nemusí zabrat.

„Pokud už má pacient opotřebení chrupavky tak velké, že už na určitých místech kloubu chrupavka chybí, pak je zpravidla kandidátem na výměnu kloubu,“ podotýká Michálek.

Léčba za 100 tisíc korun nepomohla

Tuto léčbu podstoupil také 75letý manažer Karel z Prahy. Nepomohla mu. „Momentálně se cítím jako půlčlověk. Pořád musím mít na pohyb berli,“ říká pan Karel.

Stále pracuje, má ale artrózu v kyčli, kvůli které se ani pořádně nevyspí. Bez léků proti bolesti se proto neobejde.

„Na operaci se mi nechtělo. Přečetl jsem si v tisku, že existuje metoda kmenových buněk. Tu operaci jsem absolvoval. Ze začátku jsem si myslel, že se to zlepšilo, ale výsledek byl nulový,“ vysvětluje pan Karel.

Umělému kloubu se pravděpodobně nevyhne, ale žalovat lékaře nebude. S léčbou za 100 tisíc korun, kterou pojišťovna neplatí, souhlasil.

„Musím potvrdit, že mě informoval o tom, že to nemusí přinést žádný úspěch,“ dodává 75letý manažer Karel z Prahy.

Podle České společnosti pro ortopedii a traumatologii důvěřiví lidé doplácejí na experimentální léčbu kmenovými buňkami, kterou zatím seriózní výzkumy jednoznačně nepotvrdily.

mka, Anna Jadrná, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme