Někteří politici Strany zelených považují nominaci Lužného za uspěchanou

Nominace Dušana Lužného na uvolněný post ministra školství byla podle některých politiků Strany zelených uspěchaná. Současného náměstka na ministerstvu a vysokoškolského pedagoga navrhla do křesla po Daně Kuchtové Republiková rada zelených. O tom, jestli se skutečně stane novým šéfem resortu, bude ještě jednat stranické předsednictvo. Lužný má teď připravit koncepci, se kterou by chtěl ministerstvo řídit. On sám chce nominaci využít a na vedení resortu je prý připravený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dušan Lužný | Zdroj: ČTK

Dušan Lužný teď musí přesvědčit premiéra a předsednictvo zelených, že dokáže komplikace v resortu vyřešit. Soustředit se chce na evropské peníze a podfinancování resortu. Nominace republikové rady ho potěšila: "Jsem připraven stát se ministrem v okamžiku, pokud s tím bude souhlasit vedení Strany zelených a koaliční partneři," říká Lužný.

Podle šéfky poslanců Strany zelených Kateřiny Jacques ale bylo rozhodnutí republikové rady uspěchané. Očekávala, že jednání o novém ministru budou zpočátku diskrétnější a že šéf strany Bursík a exministryně Kuchtová budou moci předem zjistit reakce premiéra, Rady vlády pro vědu a výzkum a akademické obce. "Teprve podle této situace a na základě těchto referencí, že budou to finální jméno vybírat," vyjádřila se Jacques.

To, že zelení měli mít k dispozici více kandidátů, si myslí také šéfka poslanců koaliční KDU-ČSL Michaela Šojdrová: "Já myslím, že by měli navrhnout více jmen tak, aby se dalo vybírat."

Předseda Strany zelených Martin Bursík dnes zdůraznil, že zatím nebyla možnost zjistit nakolik kandidát Dušan Lužný vyhovuje všem požadavkům, a proto o něm bude ještě jednat předsednictvo. "Jestliže se v těch debatách objeví ještě jiné jméno, tak o něm budeme jednat také. Připouštím, že Dušan Lužný má výhodu, že má nominaci z republikové rady, a druhou výhodu nebo nevýhodu, to nedokáži dohlédnout, že patřil k nejužšímu týmu ministryně Dany Kuchtové. Čili ministerstvo dobřa zná, ale na druhou stranu nese zodpovědnost za stav, do nějž se resort dostal," myslí si Bursík.

Hledání nástupce Dany Kuchtové Bursík nechce uspěchat.

Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme