Někteří ředitelé kritizují přijímací zkoušky na střední školy

Tisíce žáků čekají dnes přijímací zkoušky na střední školy. Na Pardubicku, Orlickoústecku a Chrudimsku ale čelí plošné přijímačky kritice. Tamním gymnáziím se nelíbí jejich obtížnost a bojí se odlivu dětí na odborné školy. Těm kraj nastavil výrazně měkčí podmínky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příhláška na střední školy, příjmací řízení (ilustrační foto)

Příhláška na střední školy, příjmací řízení (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Náročnost generálky na regulérní přijímací zkoušky potvrdila i ředitelka chrudimského gymnázia Klára Jelínková: „Časově byly opravdu velmi napnuté. Jakmile se dítě zdrželo u jedné otázky, důsledek toho byl, že poslední otázky nestihlo.“

Podle členky pardubické rady zodpovědné za školství Jany Pernicové ale není důvod k panice. Přijímací zkoušky nanečisto sice dopadly nevalně, ale ostré přijímačky už prý tak náročné nebudou.

S kritikou proto nesouhlasí. „Zcela to odmítám. Vzešlo to z dohody a k tomu se ředitelé vyjadřovali. Naopak jsem byla ráda, že se k tomu tak postavili. Jsou to prestižní školy a opravdu by studenti měli pokračovat dál na vysokých školách,“ řekla Pernicová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z gymnázia v Holicích se do Ranního Radiožurnálu přihlásil reportér Ondřej Wolf

Jiný problém mají na Vysočině, kde se letos přijímací zkoušky rozhodla vypsat i jihlavská střední škola stavební.

Tamní učitelé mají totiž zkušenosti s tím, že žáci na jejich škole přecházejí po čase z maturitních oborů na učňovské, protože nezvládají složité učivo. A právě přijímací zkoušky by tyto přechody měly podle ředitele Pavla Tomana minimalizovat.

„Určitě to bude trochu selekce. Žáci většinou mají z přijímacích zkoušek obavu a na maturitní obor nejdou právě z obavy už z těchto zkoušek. Určité procento žáků takhle rozhodně uvažuje,“ vysvětlil Toman.

Lucie Maxová, ak, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme