Někteří soudci a žalobci nemají předepsané vzdělání
V české justici pracuje 18 soudců a státních zástupců, kteří vystudovali pouze policejní Vysokou školu Sboru národní bezpečnosti, a nikoli klasická práva. Absolventi této školy se přitom nemohou stát například advokáty, protože zákon jejich právnické vzdělání neuznává. V justici nemohou pracovat od roku 2002, kdy vstoupily v platnost nové zákony o soudech a státních zastupitelstvích. Zákony ale nemají zpětnou platnost, a tak nadřízení nemohou zmíněných 18 absolventů školy komunistické policie zbavit funkce.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun k tomu Radiožurnálu řekl. "Do roku 2002 platil jak v případě soudů, tak státních zastupitelství zákon, který umožňoval absolventu Vysoké školy Sboru národní bezpečnosti stát se soudcem anebo státním zástupcem. Od roku 2002 došlo ke změně a tato vysoká škola už se nepovažovala za dostatečné právní vzdělání, které opravňuje pro to, aby se člověk mohl stát státním zástupcem anebo soudcem."
Stínového ministra spravedlnosti ODS Jiřího Pospíšila zjištění Radiožurnálu zaskočilo. Bude proto kvůli tomu interpelovat svůj vládní protějšek Pavla Němce.
"Mně to připadá velmi tristní, zvláště pokud by tito lidé vstoupili do justice až po roce 1989. To znamená, kdyby vstoupili do justice až poté, co proběhly prověrky v roce 1990 až 1992. Pokud někdo takový nemůže být činný v advokacii, o to více by někdo takový neměl rozhodovat o osudech lidí, a to jak při trestním řízení, tak při řízení civilním."
Ministerstvo jména 18 soudců a žalobců tají. Radiožurnálu se ale podařilo zjistit, že jeden z nich Zdeněk Valášek pracuje na protikorupčním odboru pražského Vrchního státního zastupitelství. Kontaktovat se nám ho nepodařilo. Vrchní žalobce Jiří Kulvejt si o problému myslí následující: "Nemyslím si, že by ná dělal problém jeden člověk, který se za jiných právních podmínek stal státním zástupcem, když své úkoly plní."