Někteří státní zástupci by mohli kvůli kauze MUS čelit kárným žalobám

V kauze Mostecké uhelné by mohly padnout kárné žaloby. Podnět k jejich podání zaslal včera nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Kárným žalobám by podle Zemana měli čelit někteří státní zástupci Vrchního státního zastupitelství v Praze, a to kvůli průtahům při spolupráci se švýcarskou prokuraturou.

V době, kdy se podezřelá privatizace Mostecké uhelné řešila, vedl Vrchní státní zastupitelství Vlastimil Rampula, kterého ministr Pospíšil odvolal. Koho přesně by se ale kárné žaloby týkaly, Pavel Zeman neupřesnil.

Švýcarsko zablokovalo na účtech podezřelých 12 miliard korun, které mohly být při privatizaci MUS do země nelegálně vyvedeny. Česko teď zvažuje, jak peníze získat. Kvůli průtahům se stát nestihl připojit k tamnímu trestnímu řízení.

Česká policie sice kauzu Mostecké uhelné prošetřovala, na nic ale nepřišla a v roce 2008 případ odložila. Ministr financí Miroslav Kalousek i Vlastimil Rampula donedávna argumentovali, že nevěděli, jaký trestný čin byl přesně spáchán a ani to, jaká byla způsobená škoda.

Igor Maňour, Tereza Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme