Někteří umělci se postavili proti kandidátovi na ministra kultury

Na dvacet českých umělců nabídlo pomoc premiéru Jiřímu Paroubkovi při hledání nového ministra kultury. Nejsou totiž spokojeni s tím, že by po Pavlu Dostálovi mohl ministerské křeslo získat Vladimír Darjanin. Ten je na tento post momentálně nejvážnějším kandidátem. Umělci se na tom shodli při závěru Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér Jan Hřebejk | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

Iniciativu režisérů Jana Hřebejka a Jiřího Krejčíka podpořily osobnosti české kultury jako například Zdeněk a Jan Svěrákovi, Ladislav Smoljak, Jiří Macháček nebo Olga Sommerová. V otevřeném dopise vyzývají premiéra k uvážení jeho kroků a žádají ho, aby vybíral nového ministra pečlivě a promyšleně.

Ředitele Letní filmové školy Jiřího Králíka premiérův kandidát zaskočil a trochu se ho obává. Na toto téma by chtěl zahájit hlubší dialog. "Má být jmenován nový ministr kultury, který u lidí, kteří ho znají, nemá zrovna nejlepší kredit a současně u lidí, kteří ho ani neznají, kredit nemá žádný, protože nevíme, o koho jde. Bylo by lepší chvíli počkat," vysvětlil.

Režisérka Olga Sommerová by na místě zesnulého Pavla Dostála přivítala stejně charismatickou osobnost. "Představovala jsem si, že na ten rok přijde reprezentativní člověk, osobnost kultury charismatická, nikoliv úřední, protože nevím, co úředník na tu chvilku ještě dokáže udělat" doplnila.

Vladimír Darjanin v současnosti působí jako generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku. Jeho vyjádření se nám zatím nepodařilo získat. Premiér Paroubek se s obsahem dopisu seznámí po dovolené. Finální slovo by pak mělo padnout v polovině srpna. V politických kuloárech se mluví, že dalším možným nástupcem Pavla Dostála by mohl být také bývalý poslanec ČSSD Miloslav Kučera.

Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme