Někteří umělci u premiéra podpořili Vítězslava Jandáka

Skupina umělců v čele s režisérem Jurajem Herzem ráno přišla za premiérem Jiřím Paroubkem, aby veřejně podpořili nominaci Vítězslava Jandáka na funkci ministra kultury. Premiér o novém ministr rozhodne v pondělí večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Jandák | Zdroj: ČTK

Umělci v čele s Jurajenm Herzem dnešní návštěvou u předsedy vlády reagovali na středeční přijetí jiné delegace umělců, kteří premiérovi tlumočili výhrady jak k Jandákovi, tak ke druhému kandidátovi Vladimíru Darjaninovi.

"Nepřišli jsme nikoho kádrovat, nikoho hodnotit ani očerňovat. Jsme tu proto, abychom očistili Slávka Jandáka," řekl dnes scenárista Martin Bezouška. Umělci, kteří přišli ve středu za premiérem podle něho nereprezentují celou kulturní obec, i když to tak vypadalo. Juraje Herze zase pobouřilo, že Jandáka kritizují lidé, kteří ho vlastně neznají.

Paroubek po schůzce řekl, že kulturní obec nemá na budoucího šéfa úřadu jednotný názor. A odpovědnost za jmenování nese on sám. Potvrdil, že definitivně o novém členovi svého ministerského týmu rozhodne v pondělí večer, po rozhovoru se třetím kandidátem Jiřím Srstkou.

Srstka by byl nejlepším ministrem i podle lidoveckého poslance Jaromíra Talířem, který resortu šéfoval v 90. letech: "Ten člověk, který přijde do tohoto postu, nastoupí do rozjetého vlaku Jestli bych se měl opravdu zamyslet nad tím, co je nejaktuálnější,tak si myslím, že je to příprava rozpočtu na příští rok. Tento resort byl vždy tak trochu podfinancován a zejména programy na údržbu památek jsou ve velmi špatných číslech. Takže teď bude pro něj prioritou patrně rozpočet," domnívá se Talíř.

Jiří Srstka se do hry se dostal potom, co někteří umělci premiérovi napsali dopis, v němž vyjádřili nesouhlas s tím, že by se nástupcem Pavla Dostála stal buď Vítězslav Jandák nebo Vladimír Darjanin. Jak Jiří Srstka uvedl, jednoznačná nabídka, aby Ministerstvo kultury vedl, z úst premiéra Paroubka ale nezazněla.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme