Někteří velvyslanci vyjedou do zahraničí i bez prezidentova podpisu

Ministerstvo zahraničí obešlo při jmenování velvyslanců prezidenta Miloše Zemana. Ti vyjedou do některých zemí i bez jeho podpisu, ale na nižší diplomatické úrovni. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Jan Rosenauer

„Je tu skupina designovaných velvyslanců, kteří mají agrément (souhlas) a počítá se s jejich odjezdem. Teď je otázkou dalšího jednání ukončení misí jejich předchůdců. Je potřeba najít co nejlepší možnou cestu, jak zajistit fungování a chod zastupitelských úřadů,“ říká Grohová.

Jedná se o diplomaty, které na posty velvyslanců schválil bývalý prezident Václav Klaus a mají i souhlas hostitelské země. K výjezdu jim chybí právě jen formální podpis současného prezidenta Zemana.

Do kterých zemí by mohli noví chargé d'affaires vyjet, zatím není úplně jasné. Ministerstvo zahraničí nevyloučilo Švýcarsko, Chorvatsko, Dánsko, Irsko, Bělorusko nebo Kazachstán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nápad vysílat do zahraničí chargé d'affaires namísto ambasadorů komentoval ve vysílání Radiožurnálu bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda

Spor o jmenování velvyslanců odstartoval v březnu požadavkem prezidenta Zemana na jmenování Lívie Klausové velvyslankyní na Slovensku, což ministr Schwarzenberg odmítl s tím, že preferuje kariérní diplomaty.

Stejně tak šéf diplomacie nesouhlasí se Zemanovým záměrem poslat do Moskvy bývalého kosmonauta a europoslance Vladimíra Remka.

Od té doby je jmenování velvyslanců na mrtvém bodě, Hrad ani Černínský palác nechtějí ustoupit ze svých požadavků.

Chargé d'affaires zastupují ČR třeba v Íránu a na Kubě

Nejnovější nápad poslat do zahraničí místo ambasadorů diplomaty na nižší úrovni, kteří se obejdou bez souhlasu hlavy státu, kritizuje bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Podle něj jde o chybu. Když totiž v čele zastupitelského úřadu stojí jen chargé d'affaires, signalizuje to, že ve vztazích mezi oběma zeměmi něco není v pořádku.

„Například máme chargé d'affaires v Íránu nebo na Kubě. To znamená, že něco se mezi těmi zeměmi děje, proto není v zemi plnohodnotný velvyslanec,“ vysvětlil Svoboda, podle nějž by měl Schwarzenberg s prezidentem o jmenování velvyslanců dál vyjednávat.

„Zájmem České republiky je jen jedna jediná skutečnost: mít plnohodnotné velvyslance. Všechno ostatní je takový český kolorit, a to není dobře,“ domnívá se Cyril Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu ve vysílání Radiožurnálu diskutovali i místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek a David Šeich, místopředseda sněmovního zahraničního výboru za ODS

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek zmíněné řešení označil za "zoufalý kompromis".

„Samozřejmě, kdyby s jednalo o měsíc, o nějaký přechodný stav, tak se dá takové nouzové řešení chápat. Ale já se domnívám, že tady je to míněno jako dlouhodobější řešení.“

„Pokud budeme mít na rok a více instalovány místo velvyslanců pouze chargé d´affaires, tak je to jednoznačně něco, co sníží úroveň naší diplomacie. S podobným typem zastoupení se řada lidí na druhé straně prostě bavit nebude, protože to budou pokládat za něco neadekvátního,“ tvrdí Zaorálek.

Místopředseda zahraničního výboru sněmovny za ODS David Šeich si myslí, že ministr Schwarzenberg by si měl nechat svůj postup posvětit od vlády.

„Myslím si, že by i na vládě měla takováto věc zaznít a měl by si vzít mandát vlády k tak zásadnímu kroku,“ říká Šeich.

Marcela Hálová, mta, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme