Někteří voliči budou vedle prezidentských voleb hlasovat i v referendu

O úložišti jaderného odpadu, zrušení památkové zóny nebo stavbě obchodního centra budou rozhodovat lidé v místních referendech, která se budou konat společně s prezidentskými volbami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum v Plzni zastupitelé zamítli

Referendum v Plzni zastupitelé zamítli | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

V Plzni, Písku, Březové-Olešku u Prahy, Bukově na Žďársku, ale i na dalších místech nebudou lidé házet do schránky jen hlasovací lístky prezidentským kandidátům. Konají se tam i místní referenda.

V Plzni budou hlasovat o stavbě multifunkčního domu Corso na třídě Americká, a už se objevily první problémy. Vedení města řeší údajnou manipulaci s volebními lístky.

Investor tvrdí, že na Lochotíně někdo vkládal letáky proti Corsu přímo do obálek s prezidentskými kandidáty. Právní zástupce investora proto požádal vedení města o prošetření situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, kde se kromě volby prezidenta bude hlasovat také v referendech, informoval na Radiožurnálu redaktor ČRo Martin Karlík.

„Toto podání magistrát posoudil jako stížnost na organizačně-technické zabezpečení voleb. Postupuje ho úřadu Městského úřadu Plzeň 1,“ řekla mluvčí plzeňského magistrátu Zdenka Kubalová. Případem se zabývá i policie.

O obchodním domě budou rozhodovat lidé i v Kobeřicích na Opavsku. V tomto případě se jedná o nedostavěné budově, které už je 25 let. Obec chce vědět, zda má betonové monstrum prodat, aby tam vznikl nový supermarket.

V Bukově na Žďársku se obec v referendu ptá na záměr geologického průzkumu Kraví hory, kde by mohlo vzniknout úložiště jaderného odpadu. Existují tam dvě iniciativy. Jedna se jmenuje Nechceme úložiště, druhá Chceme úložiště. Někteří lidé však mají pocit, že se průzkum provede nezávisle na tom, co lidé řeknou v referendu.

„Já si myslím, že absolutně žádný na výsledek, jestli bude průzkum, nebo ne, nemá,“ řekl Jiří Pavlíček z iniciativy, která úložiště chce.

Výsledky referenda by měly být závazné

V Praze 7 budou lidé rozhodovat o výběru nové radnice. V Písku zase budou obyvatelé hlasovat o tom, kde má stát nový plavecký bazén.

V Březové-Olešku u Prahy se hlasuje o územním plánu, v Ledči nad Sázavou proběhne anketa, zda zrušit nebo nezrušit městskou památkovou zónu a v Zábřehu na Moravě se lidé budou vyjadřovat k tomu, zda má město prodat pozemky pro papírnu a teplárnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o referendu v Kobeřicích na Opavsku a rozhovor o významu plebiscitu s výkonným místopředsedou Svazu měst a obcí Jaromírem Jechem.

Výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech připomněl, že výsledky plebiscitu by měly být pro obec závazné. Zároveň si však myslí, že v České republice podle něj velkou tradici.

„Když si vezmeme, že máme 6250 obcí a těch referend, a přitom většina z nich se týká toho, za se nějaká část obce chce nebo nechce odtrhnout od mateřské obce, tak je to pár desítek referend ročně,“ řekl Jech.

I když má rád švýcarský model samosprávy, kde je využívání místních referend běžné, v České republice mohou podle něj většinu věcí vyřešit lidé v rámci zastupitelské demokracie.

„Myslím si, že drtivou většinu problémů si už může dát sdružení či politická strana do svého programu a tím už říká občanům: Budeme asi dělat to nebo to,“ vysvětlil Jech.

Referendum podle něj najde uplatnění například při hlasování o odtržení obce nebo při nějaké nečekané události, na niž radnice v době voleb neznala názor lidí.

Martin Karlík, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme