Někteří žáci u přijímaček spoléhají na talismany, jiní sami na sebe

Řinčící budík, poslední opakování vzorečků, kontrola propisek, pravítek i kalkulaček. Takové ráno dnes zažívá řada deváťáků v Česku. Začínají přijímačky na střední školy a děti budou většinou skládat testy z češtiny a matematiky. Čeká je boj s časem i s vlastní nervozitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola | Foto: Tomáš Adamec

„Budu hodně nervózní, protože se bojím,“ přiznává patnáctiletá Sabina Salajková. Deváťačku z ostravské Základní školy Zelená v následujících hodinách čeká přijímačkový dvojboj. Dnes výzva v podobě gymnázia a zítra pro změnu obchodní akademie.

Testy si vyzkoušela už na přípravných kurzech. „Na začátku to bylo hodně těžké a teď už vidím nějaké to zlepšení, hodně celkem, takže je možné, že bych mohla udělat na obě ty školy,“ věří Salajková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ostravě natáčel redaktor Stanislav Janalík

Když si má ale vybrat, neváhá ani vteřinu. „Na obchodce je veřejnoprávní činnost a na tu bych šla, dělám modeling a hodně budu cestovat. A tam je možnost víc chybět ve škole,“ upřesňuje.

Kromě individuálního plánu by si tak chtěla hlavně splnit sen v podobě studia práv. Zatímco některé její spolužačky si přibalí něco pro štěstí, ona chce spoléhat hlavně na sebe.

Začíná boj o místa na středních školách. Testy čekají hlavně uchazeče o gymnázia

Číst článek

„Nemám žádné rituály ani talismánky, spolehnu se radši na to, co mi daly kurzy nebo naše škola,“ říká Salajková. I když ještě ani nezačala psát, už teď by nejraději věděla, jak dopadla.

„Nechci nikoho zklamat, hlavně mamku, která mi v takových věcech věří, takže budu každý den hlídat internet a hledat výsledky,“ dodává.

Výsledky by se Sabina Salajková i její vrstevníci měli dozvědět nejpozději do čtrnácti dnů.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme