Někteří zaměstnanci si povinně čerpají dovolenou

Právě dnes zůstali někteří zaměstnanci povinně doma. Musejí si totiž vybrat loňskou dovolenou. Nařizuje to nový zákon o zaměstnanosti. Do konce října si museli dovolenou buď vybrat a nebo se domluvit se zaměstnavatelem na dnech, kdy ji do konce roku vyčerpají. Tedy pokud někomu zůstaly třeba dva týdny z dovolené z roku 2003, mohl se domluvit, že si je vybere v prosinci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pracoviště

pracoviště | Foto: Jan Rosenauer

Ti, kteří se nedomluvili, dnes museli povinně nastoupit na nucenou dovolenou. Tak to určuje zákon, podle kterého, pokud se zaměstnanec nedomluvil se svým nadřízeným jinak, musí první listopadový pracovní den začít dovolenou povinně čerpat.

Letošní dovolenou si do příštího roku převést můžeme klidně celou. V tom nám nikdo nebrání. V podstatě, každý zaměstnanec má nárok na minimálně čtyři týdny dovolené ročně, které si musí vyčerpat během dvou let. Když to nestihne, dovolená mu propadá. Na tuto situaci se většina podniků dlouho dopředu připravila. Například v Českých drahách, které mají vůbec nejvíce zaměstnanců v Česku, dostali v srpnu pokyn, aby si dovolenou vyčerpali.

Podle mluvčího Pavla Tesaře tak jen ve výjimečných případech museli nastoupit povinnou dovolenou. "Vzhledem k počtu zaměstnanců, kterých je více než 70 tisíc, nedokážu říct, kolika zaměstnanců se to týká, ale myslím, že to jsou výjimečné případy."

To jsou všechno případy, kdy jsou zaměstananci zdraví a dovolenou za rok 2003 si vybrat mohou. Pokud je někdo dlouhodobě na nemocenské a nemůže si do konce roku dovolenou z loňska vybrat, má smůlu. Když si ji totiž nevyčerpá, zaměstnavatel mu ji ani nemusí proplatit, což potvrzuje i mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková. "V případě, že zaměstnanec je nemocný do konce roku 2004 a nemůže si tu dovolenou vyčerpat, v tomto případě nárok na dovolenou zaniká."

Nový zákon jsme přijali kvůli předpisům Evropské unie. Měl by pomoci k tomu, aby lidé po práci odpočívali a nehromadila se jim dovolená.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme