Někteří zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů se obávají jeho destabilizace

‚Už zase nahoře bez‘ - takový transparent dnes odpoledne visel na budově Ústavu pro studium totalitních režimů. Někteří zaměstnanci ústavu totiž obviňují ČSSD a KSČM, že se snaží zmařit jejich práci a chystají se údajně odvolat stávající vedení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Ústavu pro studium totalitních režimů (vpravo).

Budova Ústavu pro studium totalitních režimů (vpravo). | Foto: Tomáš Adamec

Účastníci varovali veřejnost před údajně hrozícím zkreslováním historie a destabilizací celé instituce.

K tomu prý dochází prostřednictvím rady ústavu, která má být jakousi prodlouženou rukou ČSSD a KSČM.

Právě opoziční strany se prý přes radu, volenou Senátem, snaží destabilizovat instituci a zpochybňují práci odborníků. Alespoň to říká šéf odborů ústavu Mirek Vodrážka:

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo mezi účastníky happeningu byl i reportér Nikola Bojčev

„Radní zcela otevřeně říkají, že je třeba se zbavit vedení. To znamená to ‚nahoře bez‘ – to znamená bez vedení. I náš happening směřuje k jedné věci – chce poukázat na to, že za pět let pětkrát dojde ke změně vedení. Což je pro jakoukoli instituci naprosto nestabilizující, chaotické.“

Ústav pro studium totalitních režimů má za zákona zkoumat a připomínat důsledky činnosti zločinných organizací založených na komunistické a nacistické ideologii, které v letech 1938 - 1945 a 1948 - 1989 prosazovaly potlačování lidských práv a odmítaly principy demokratického státu. (Zákon č.181/2007 Sb.)

Už zítra by podle protestujících mohla rada odvolat současného ředitele ústavu Daniela Hermana.

Rada ústavu, volená Senátem, kritizuje údajně špatnou digitalizaci dokumentů. A podle některých účastníků protestu je dokonce nutí porušovat zákon. To si myslí například pracovnice ústavu a zástupkyně Platformy evropské paměti a svědomí Neela Wilkemannová:

„A dále se snaží přesunout těžiště práce ústavu jiným směrem od zkoumání totalitní povahy minulého režimu. Jakoby otupovat to ostří a zamlžovat skutečnosti a zastírat bolavou a zločinnou minulost takovou milosrdnou rouškou zapomnění, co jsme si – to jsme si a tak dále. Čili jakoby tu misi ústavu, která je mimochodem velmi přesně definována v zákoně.“

Šéfka rady Petruška Šustrová o happeningu nevěděla, nikdo ji prý nepozval a tak tam nešla:

„Jak jsem se dočetla na nějakém webu, tak ten happening je proti nějakému sloučení ČSSD a KSČM, jejichž prodlouženou rukou má být rada. No, já nejsem prodloužená ruka nikoho.“

„Když někdo chce něco sdělit parlamentním stranám, tak může dělat happening třeba tam, kde ty parlamentní strany sídlí. Ale nechci nějak svobodu vyjadřování těch zaměstnanců,“ poznamenala Šustrová.

Nikola Bojčev, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme