Někteří zdravotníci dostanou ode dneška přidáno

Desítky milionů budou potřebovat ředitelé nemocnic na zvýšení platů některých zdravotníků. Ode dneška totiž některým z nich vláda přidala. Asi patnáct procent, tedy přibližně dva a půl tisíce korun navíc, dostanou k platu zdravotní sestry. Má je to motivovat k tomu, aby neodcházely za prací do zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnici

V nemocnici

Podle ředitele pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marka Zemana nemocnici nejvíce chybí tyto profese: "Týká se to zdravotních sester, hlavně těch skupin, které jsou úzkoprofilové, což jsou sestry na operačních sálech, sestry specialistky na jednotkách intenzivní péče nebo porodní asistentky. Chybí ale například i laboranti v oblastech radiodiagnostiky."

Například brněnskou Fakultní nemocnici u sv. Anny přijde navýšení platů na 55 milionů korun. Podle ředitele Petra Košky se ale nebude omezovat péče o pacienty:

"Vzhledem k tomu, že jsme to očekávali, tak jsme udělali už během prvního pololetí určitá úsporná opatření. Šetřili jsme zejména na materiálech a vybírali jsme nejlevnější a nejvhodnější léky. Situaci nám navíc pomůže dořešit provozní dotace od města Brna, o kterou jsme požádali a koncem června byla schválena."

Šetřit musí ale i ostatní nemocnice. Ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman Radiožurnálu řekl, že budou potřebovat do konce roku na výplaty skoro 70 milionů korun navíc:

"Počítáme s tím, že pojišťovny případně uhradí kolem dvaceti třiceti milionů korun. Zbytek musíme vzít z překročení plánované zdravotnické péče. To znamená, že vzhledem k navýšení oproti roku 2007 a 2008 u zdravotních pojišťoven vezmeme určité rezervy."

Přečtěte si také:
ČLK kritizuje investice do vzdělávání zdravotníků
Zdravotnické odbory: Navýšení platů by se mělo týkat všech sester
Část zaměstnanců ve zdravotnictví dostane přidáno
Ve zdravotnictví by letos mohlo chybět až 20 miliard korun

Zuzana Kopuletá, Lenka Jansová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme