Některým umělcům vadí nový protidrogový zákon

Až pětileté vězení hrozí ode dneška za propagaci drog v tisku, rozhlase nebo televizi. Tresty za šíření toxikomanie zpřísnila novela trestního zákona. Řada lidí se ale obává, že novela může vést i ke stíhání umělců, kteří ve svém díle nějakým způsobem zachytí problematiku drog.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

marihuana | Foto: Marihuana galery

Tyto obavy sdílí i Ivan Douda z nadace Drop in. "Někteří úředníci říkají, že se jedná jen o určité extrémní případy a že se tolik nemění a že je to vlastně jenom zpřísnění zákona, který už tady byl. Problém je v tom, že asi ne jenom veřejnost, a hlavně mladí lidé, to vnímají trochu jinak: vnímají to jako ohrožení svobody názoru, svobody slova i svobody informací."

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Douda: obavy z novely

Na problémy s novou právní úpravou upozornil i dnešní happening na pražské Štvanici, nazvaný Umění proti cenzuře, na kterém se sešly dvě desítky muzikantů. Jeden z účastníků - hudebník Michal Ambrož se chce v úterý demonstrativně přihlásit na policii, protože svým vystoupením porušil tento zákon. Spolu s ním se policii přihlásí i reportér Reflexu Jiří X. Doležal, který na internetu zpřístupnil své literární dílo o konopí.

Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme