Vláda je kompletní. Prezident Zeman jmenoval na zámku v Lánech ministra zemědělství Nekulu

Na zámku v Lánech jmenoval prezident Miloš Zeman ministrem zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL). Předtím se ještě hlava státu s novým šéfem resortu zemědělství sešla, informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Setkat se měli již v prosinci, kvůli Nekulově pozitivnímu testu na koronavirus se tak ale nestalo a odloženo bylo i Nekulovo jmenování ministrem.

Lány (Kladensko) (Aktualizováno: 14:18 3. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula

Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) je kompletní. Resort zemědělství za Nekulu dočasně vedl předseda lidovců, vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka. Po jmenování v Lánech premiér Petr Fiala (ODS) uvedl Nekulu do úřadu.

Nového ministra zemědělství jmenuje prezident v pondělí, oznámil Fiala po novoročním obědě v Lánech

Číst článek

Zeman před jmenováním Fialovy vlády pozval na pohovor všechny budoucí členy jeho kabinetu. Kvůli nákaze onemocněním covid-19 je přijímal zpoza plexisklové bariéry. Nekula měl před schůzkou pozitivní test na koronavirus, setkání se proto neuskutečnilo a bylo odloženo.

V krátkém proslovu k novému ministrovi Zeman uvedl, že neřídí pouze jeden z úseků národního hospodářství, ale že zemědělství formovalo i historii českého národa.

„Zatímco průmyslová revoluce nás zasáhla tak před 200 lety a předtím byla jenom řemesla, zemědělství má více než tisíciletou historii a vztah k půdě, jakkoli byl některými ideologiemi zneužíván, je součástí našeho historického povědomí,“ řekl prezident. Rolníci a sedláci byli podle něj se svojí „pověstnou tvrdohlavostí“ páteří národa.

Podle Fialy nejde jen o resort, kde se rozhoduje o kvalitě potravin, ale zemědělství též ovlivňuje to, v jakém prostředí lidé žijí či jak hospodaří s vodou.

V Lánech se sešli Zdeněk Nekula a prezident Miloš Zeman | Zdroj: Pražský hrad

Mezi aktuální Nekulovy úkoly řadí rozhodnutí o struktuře zemědělské politiky v příštích sedmi letech nebo záležitosti, které rozdělují zemědělskou veřejnost. Mínil například debatu o takzvaném zastropování zemědělských dotací.

Jurečka po nástupu do čela ministerstva zemědělství uvedl, že chce řešit jen záležitosti, které nesnesou odkladu, například přípravu příštího programového období.

Záhy po převzetí úřadu však odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka. Zdůvodnil to manažerskými pochybeními a neefektivní reorganizací firmy. Následně oznámili rezignaci i zbývající vrcholní manažeři Lesů ČR. Jurečka byl ministrem zemědělství mezi lety 2014 a 2017 ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Dotační kyvadlo

Premiér Fiala uvedl Nekulu do úřadu hned po jmenování v pondělí krátce po poledni. Nekula pak na tiskové konferenci řekl, že dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo k velkým podnikům, teď se musí vrátit do rovnovážné polohy. Podle něj se nyní musí jednat o změnách ve strategickém plánu českého zemědělství na další léta, který se brzy bude posílat Evropské komisi.

Kandidát na ministra zemědělství Nekula nastoupil do izolace, PCR test u něj potvrdil nákazu covidem

Číst článek

Odmítl ale uvést, zda bude stát prosazovat maximální dotační limity pro jednotlivé podniky, či zda bude Česká republika v dalším období spolufinancovat evropskou zemědělskou politiku ze 65 procent, jak to navrhovalo předchozí vedení ministerstva pod Miroslavem Tomanem (ČSSD). Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se o těchto problémech musí rozhodnout ve vedení koalic.

Kroky úřadu podle něj měly být vidět nikoliv jako jednotlivosti bez souvislostí, ale soubor opatření by měl do sebe zapadat.

Ministr představil několik svých nápadů, jak pomoci krajině. Jedním z nich je snížení maximální výměry jedné pěstované plodiny ze současných plošných 30 hektarů na deset hektarů v místech, kde je eroze.

Měl by se snížit objem smývání ornice zemědělské půdy ze 17 tun na devět tun na hektar. Tento limit ale snížila již protierozní vyhláška předchozí vlády, podle které je devět tun na hektar maximální přípustná hodnota. Nekula chce také více chránit břehy řek.

Manažerská pochybení i neefektivní reorganizace. Jurečka odvolal generálního ředitele Lesů ČR

Číst článek

Ministr zatím odmítl sdělit jména budoucích politických náměstků na úřadu, dlouhodobě se spekuluje například o Radku Holomčíkovi (Piráti). Novými náměstky po tzv. systemizaci jsou podle organizační struktury ministerstva dočasně pověřeni Petr Jílek, který již dříve náměstkem na ministerstvu byl, a Aleš Kendík, který je náměstkem pro vodní hospodářství. Ministr jejich jména zatím nepotvrdil, na místa podle něj budou vypsána regulérní výběrová řízení.

Nekula absolvoval Vysokou školu zemědělskou v Brně, poté působil mimo jiné v dozorčí radě Exportní garanční a pojišťovací společnosti, v letech 2016 až 2018 byl předsedou představenstva státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu.

V letech 2015 až 2017 byl i členem představenstva Výstaviště České Budějovice. Nekula je starostou obce Těšetice na Znojemsku. Dříve uvedl, že na funkci rezignuje, chce být neuvolněným místostarostou.

Prezident Miloš Zeman jmenuje Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme