Nekuřte, přidáme vám 500. Zemědělské družstvo Dolany bojuje proti cigaretám na pracovišti

V Zemědělském družstvu Dolany na Náchodsku se už několik let snaží zvýhodňovat zaměstnance nekuřáky. Za to, že v práci nekouří, dostávají každý měsíc odměnu. Nedávno se zvýšila na 500 korun.

Dolany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření, cigarety (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Co se týče kampaně proti kouření, máme ji asi osmým rokem. Začínali jsme na sto korunách měsíčně, teď se to vyšplhalo na 500 korun," popisuje Jiří Fišer, který je člen představenstva ZD Dolany a má na starosti zaměstnance a brigádníky, kteří pracují především s ovocem. Aktuálně například sklízí jablka. A právě u takových je podle něj lepší, když nekouří:

„Protože jak známo, jablka se musí utrhnout v sadě, pak pokračovat skladováním, tříděním, balením. Při tom musí udržovat určité hygienické normy, mezi které patří nekouření, mytí rukou a tak dále."

Přehrát

00:00 / 00:00

Normální je nekouřit. Tohle heslo platí v Zemědělském družstvu Dolany na Náchodsku dvojnásobně. Zaměstnanci, kteří nekouří, totiž dostávají každý měsíc odměnu k výplatě

Dalším důvodem jsou poměrně dlouhé přestávky, bez kterých si někteří kuřáci pracovní dobu neumí představit. Právě proto se Jiří Fišer už osmý rok snaží motivovat zaměstnance k tomu, aby v práci nekouřili.

„Netvrdím, že nejsou výjimky, ale kuřák všeobecně odvádí míň práce než nekuřák. Pokud ve skupině dva lidi kouří, pak si musí mýt ruce, zdržuje to celou skupinu," vysvětluje Fišer.

Klíčové přitom je, že lidé nekouří během pracovní doby, pokud si zapálí doma ve svém volnu, na měsíční odměnu mají i tak nárok.

Že je pro nekuřáky takové pravidlo příjemné, potvrzuje například Eva Hunešová: „Já jsem pro takové kampaně, ty nejsou vůbec špatné. Měla jsem jednu kolegyni, která s manželem přestala skutečně kouřit a říkala, že za ten rok, co ušetřili, si koupili kolo."

Co přináší protikuřácký zákon? Přehledně v osmi bodech

Číst článek

Přesto je mezi pracovníky v ovocnářském podniku zemědělského družstva Dolany zhruba 20 procent kuřáků. Například Martina Sedláčková vykouří každý den zhruba jednu krabičku a se svým zlozvykem rozhodně přestat nechce. A prý by ji nepřesvědčilo ani výrazné navýšení odměny: „Cigarety, těch se nevzdám, ani kdyby nabízel 3000."

Přesto se procento kuřáků zaměstnaných v ZD Dolany na Náchodsku postupně snižuje. Třeba i proto, že při nabírání nových pracovníků mají větší šanci nekuřáci.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme