Nekvalitní pohonné hmoty pomáhá ČOI odhalit mobilní laboratoř

Kvalita pohonných hmot v Česku se zlepšuje. Nasvědčují tomu zveřejněné kontroly České obchodní inspekce. Zatímco předloni činil podíl nekvalitních paliv skoro 8 procent, loni to byla necelá 4,5 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2001. Za příznivějšími čísly stojí mimo jiné zveřejňovaný seznam prodejců, kteří prodávají nekvalitní pohonné hmoty a zkušební provoz mobilní laboratoře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benzinová pumpa, ilustrační foto.

Benzinová pumpa, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě právní analýzy loni umožnilo České obchodní inspekci pravidelně zveřejňovat seznam pump, u kterých byly zjištěny nekvalitní pohonné hmoty.

Zveřejněný seznam přispěl podle mluvčí České obchodní inspekce Miloslavy Fléglové k tomu, že si distributoři pohonných hmot dávají větší pozor na věci, které mohou ovlivnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zlepšující se kvalitě pohonných hmot mluvila ve Světě o osmé mluvčí ČOI Miloslava Fléglová

„Klesl počet takzvaných nedbalostních odchylek. Ale je to jenom jedna část. ČOI přijala od loňského roku další opatření, která umožnila podstatně větší počet kontrol a tím lepší možnost ochrany spotřebitelů před nejakostními pohonnými hmotami,“ říká Fléglová.

České obchodní inspekci pomáhá mobilní laboratoř, která umožňuje přímo u čerpací stanice odebrání vzorků. Na základě výsledků umožní okamžitý zákaz prodeje nejakostní pohonné hmoty do doby zjednání nápravy.

„Už nikdo ze spotřebitelů, kteří přijedou k čerpací stanici, si takovou pohonnou hmotu nenačerpá,“ vysvětluje Fléglová.

Z celkem 113 vzorků 11 nejakostních

Mobilní laboratoř odebrala v průběhu loňského roku v rámci zkušebního provozu celkem 113 vzorků, z toho v 11 případech bylo zjištěno nejakostní palivo, které bylo následně zakázáno.

Inspektoři nejčastěji zjišťují u motorových benzínů předestilovaný objem a konec destilace. U motorové nafty bod vzplanutí, stejně jako u metylesterů mastných kyselin a směsného paliva, říká Fléglová:

„Jsou to vlastně porušení jakosti, která mohou ovlivnit start a chod motoru a dokonalé spalování paliva. To je destilační zkouška a předestilovaný objem. V případě bodu vzplanutí by mohlo dojít k mechanickému poškození dílu soustavy, zejména v případě, že je bod vzplanutí nižší než 20 stupňů Celsia.“

Loni v prosinci dosáhl počet nevyhovujících vzorků 7,4 procenta, naopak v srpnu to bylo jen 2,5 procenta.

Ze zákona Česká obchodní inspekce zveřejňuje od 20. dubna 2011 celá pravomocná rozhodnutí na webových stránkách.

Ladislav Dvořák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme